Główną rolą obszarów wiejskich w Polsce, zdaniem respondentów, jest produkcja żywności. Tę funkcję na pierwszym miejscu wskazują zarówno mieszkańcy miast jak i mieszkańcy obszarów wiejskich. Dla obu grup respondentów istotna jest również rola jaką pełnią obszary wiejskie w kontekście zapewnienia ochrony środowiska.
Blisko 76% respondentów z obszarów wiejskich uważa, że rolnicy są zaradni oraz że w rolnictwie pracuje się więcej/ciężej niż w innych zawodach. Większość badanych jest zdania, że polscy rolnicy chronią środowisko, polskie rolnictwo jest dobrze zorganizowane, a na wsi zostają osoby, które chcą tu mieszkać i się rozwijać. Jednak tylko co trzeci respondent zgadza się ze stwierdzeniem, że w Polsce rolnictwo jest opłacalne.
Zdania mieszkańców obszarów wiejskich co do oceny kierunku zmian zachodzących w polskim rolnictwie są podzielone. Ponad połowa respondentów z obszarów wiejskich uważa, że są to zmiany zarówno na lepsze, jak i na gorsze,przy czym 19% uważa, że zmiany dokonują się na lepsze, a 23% twierdzi, że sytuacja zmienia się tylko na gorsze.
Zdaniem mieszkańców obszarów wiejskich, aby polskie rolnictwo było bardziej opłacalne, to do 2050r. należy w pierwszej kolejności pomóc rolnikom w spłacie kredytów, dostosować rolnictwo polskie do zmian klimatu i wspierać wymianę pokoleniową oraz specjalizację i wzrost towarowości gospodarstw rolnych.
Mieszkańcy miast podzielają te wskazania choć w nieco innej kolejności. Ich zdaniem należy dostosować rolnictwo polskie do zmian klimatu, wspierać wymianę pokoleniową, pomóc rolnikom w spłacie kredytów, wspierać specjalizację i wzrost towarowości gospodarstw rolnych oraz wspierać łączenie produkcji rolniczej z pozarolniczą.
Zarówno mieszkańcy miast jak i wsi są zgodni co do tego, że wzrost rentowności produkcji rolnej wymagać będzie wsparcia automatyzacji i cyfryzacji produkcji, która zastąpi pracowników sezonowych w rolnictwie.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
sxc.hu