Produkcja zbóż
W czwartek 31 lipca 2014 roku Międzynarodowa Rada Zbożowa opublikowała swój comiesięczny raport. Aktualnie eksperci Rady przewidują, że w sezonie 2014/2015 globalna produkcja zbóż z wykluczeniem ryżu wyniesie 1,959 mld t. To aż o 10 mln t więcej niż prognozowano w poprzednim raporcie wydanym w czerwcu. Gdyby te szacunki sprawdziły się, to wtedy zbiory byłyby tylko o 23 mln t - 1,2% niższe niż w rekordowym sezonie 2013/2014. Niemniej jednak jeszcze według majowego raportu, zbiory miałby być o 40 mln t niższe.
Przeszacowanie w górę prognoz produkcji zbóż ogółem związane było przede wszystkim ze wzrostem oczekiwanych zbiorów kukurydzy, przy czym są one od czterech miesięcy stopniowo podwyższane. Obecnie są one wyższe o 6 mln t niż miesiąc wcześniej i o 19 mln t niż w kwietniu. W odniesieniu do poprzedniej prognozy eksperci Rady podwyższyli o 3 mln t ocenę zbiorów w Stanach Zjednoczonych, o 1,8 mln t w Azji Południowej i Wschodniej, o 1 mln t w krajach WNP oraz o 0,5 mln t w UE.
Zbiory kukurydzy
Aktualna prognoza globalnych zbiorów kukurydzy na poziomie 969 mln t jest jedynie o 5 mln t – 0,5% mniejsza od rekordowych zbiorów w sezonie minionym. U czołowego producenta, w USA, w ostatnich miesiącach notowano bardzo sprzyjające warunki pogodowe na głównych obszarach produkcji kukurydzy. Obecnie przewiduje się produkcję na poziomie 353 mln t, która jest o niecały milion ton mniejsza od zeszłorocznej.
Produkcja tego zboża ma zwiększyć się także w UE o niemal 3% i w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Jednak nie wystarczy to do zniwelowania oczekiwanych dużych zniżek na Ukrainie o 4,4 mln t, w Brazylii o 4 mln t, w Kanadzie o 2,7 mln t oraz w Indiach o 2,2 mln t.
Zbiory pszenicy
Poza tym rosną również szacunki zbiorów pszenicy. Aktualnie oczekuje się produkcji w granicy 702 mln t, a zatem więcej o 3 mln t niż w czerwcu i o 8 mln t niż w maju. W ostatnim wydaniu raportu wyjątkowo mocno zwiększono prognozę produkcji pszenicy w Rosji o 4 mln t do 55 mln t. Gdyby ta prognoza okazała się trafna, to oznaczałaby większe zbiory niż przed rokiem, kiedy wyniosły 52,1 mln t. Jest to bardzo istotny czynnik, który będzie miał wpływ na ceny w naszym regionie świata.
Jeszcze przed miesiącem, Rada uważała, że produkcja w Rosji będzie mniejsza niż przed rokiem. Ponadto w stosunku poprzedniego raportu podwyższono także o 1 mln t prognozę zbiorów na Ukrainie do 21,5 mln t oraz w Australii do 26,5 mln t. Niestety w przypadku obydwu krajów nadal oznacza to zbiory niższe niż przed rokiem.