| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (03-07.08.2015)

W ubiegłym tygodniu notowania kukurydzy na Euronext umocniły się – w najbliższym kontrakcie o 1,1% do 176 EUR/t, jeszcze większe zwyżki były widoczne w następnych kontraktach – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (03-07.08.2015)

Notowania zbóż

Jest to prawdopodobnie związane ze skutkami suszy i fali upałów w Europie, wpływających negatywnie na kondycję plantacji kukurydzy. KE w najnowszej prognozie obniżyła poprzednie szacunki tegorocznych zbiorów tego gatunku w Unii o 3 mln ton do 65,5 mln ton.
 
Z kolei w odniesieniu do pszenicy pogłębiły się zniżkowe trendy cen – tygodniowa obniżka o 0,9% do 180,3 EUR/t. Prognozowana unijna produkcja pszenicy została tylko nieznacznie skorygowana przez KE – o 0,5 mln ton do 139,4 mln ton.
 
W tym tygodniu notowania kukurydzy i soi na CBoT malały. Idealne warunki pogodowe na środkowo-zachodzie kraju zwiększyły nadzieje na dobre wyniki tegorocznej produkcji obu tych gatunków, kluczowych dla amerykańskiego rolnictwa. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie wrześniowym straciła na wartości 0,9% do 146,9 USD/t, a soja w kontrakcie sierpniowym – 0,5% do 362,1 USD/t. Niemniej jednak, w okresie ostatnich czterech tygodni zniżki notowań kukurydzy w kontrakcie wrześniowym wyniosły już 15%.Wzrosty notowań wystąpiły z kolei w odniesieniu do pszenicy na CBoT – w najbliższym kontrakcie o 2,1% do 186,3 USD/t.
Zdaniem analityków, rynek soi może w nadchodzących tygodniach znaleźć się pod presją, z uwagi na znaczne dostawy soi z krajów Ameryki Południowej do Chin. USDA odnotował anulowanie kontraktu na dostawę 500 tys. ton amerykańskiej soi ze starych zbiorów do Chin. Świadczy to o przewadze konkurencyjnej ofert z krajów Ameryki Łacińskiej.
 
Kondycja kukurydzy w USA nadal jest dobra. W tygodniu kończącym się 2 sierpnia br. ocenę dobrą i bardzo dobrą uzyskało 70% upraw, podobnie jak przed tygodniem, zwiększył się jednak odsetek plantacji, których kondycję ocenia się najwyżej – z 17% do 18%. Poprawiła się kondycja upraw soi – odsetek upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach wzrósł z 62% do 63%.
 
Zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej w 18 monitorowanych stanach do dnia 2 sierpnia wyniosło 93% w stosunku do 85% średnio w okresie ostatnich pięciu lat i 89% w analogicznym okresie rok wcześniej. Minimalnie pogorszyła się ocena kondycji upraw pszenicy jarej – z 71% (oceny dobre i bardzo dobre) tydzień wcześniej do 70%.


Tagi:
źródło: