Najwięcej będzie przede wszystkim pszenicy miękkiej oraz kukurydzy. W odniesieniu do wysokiej podaży zbóż na globalnym rynku powinno to prowadzić do trwałej tendencji spadkowej cen wraz z wzrastającą dostępnością ziarna z nowych zbiorów. Zwiększą się zapasy na koniec sezonu.
W drugiej połowie lipca 2014 roku pojawiły się jednak pewne niepokoje o jakość pszenicy miękkiej z uwagi na wcześniejsze opady deszczu odnotowane w niektórych unijnych krajach. Do czynników mogących wpływać na kształtowanie się cen zbóż w sezonie 2014/2015 w UE i na świecie, należy zaliczyć ewentualną eskalację konfliktu pomiędzy Ukrainą a Rosją. Pomimo iż oba te państwa spodziewają się bardzo dobrych wyników produkcji zbożowej, to perturbacje w transporcie z basenu Morza Czarnego mogą oddziaływać na cały globalny rynek zbóż.
W lipcowym raporcie Strategie Grains skorygowała w górę prognozowaną produkcję pszenicy miękkiej w Unii z uwagi na lepsze plonowanie w kilku krajach wobec do wcześniejszych oczekiwań. Obecne szacunki mówią o 140,5 mln ton, czyli jest to o 1 mln ton więcej w odniesieniu do czerwcowego raportu i o 4% powyżej zeszłorocznych zbiorów. Poza tym SG o 700 tys. ton do 56,2 mln ton zwiększyła także spodziewaną wysokość produkcji jęczmienia. Jednakże w dalszym ciągu poziom produkcji o 6% mniejszy w porównaniu do zeszłorocznego.
Francuscy analitycy dokonali również dodatniej korekty prognozowanej produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej o 500 tys. ton do 66,4 mln ton. Byłby to zatem poziom produkcji tego gatunku o 3% wyższy w odniesieniu do ubiegłego roku.