W konsekwencji USDA będzie musiał zweryfikować w dół zapasy początkowe dla obecnego sezonu (17/18) z poziomu z 59,7 mln t (prognoza wrześniowa) do 58,3 mln t. Na gorsze dane rynek zareagował w piątek zamykaniem części krótkich pozycji spekulacyjnych i 0,8% wzrostem serii grudniowej na kukurydzę. Warto w tym miejscu zauważyć, że opublikowane dane oznaczają wzrost zapasów kukurydzy (USA) o 1/3 – licząc rok do roku, do poziomu najwyższego od 30 lat.
Kwartalne zapasy amerykańskiej soi (zapasy na koniec sezonu 2016/17) oszacowane zostały na 8,2 mln ton, w porównaniu do 5,35 mln ton – rok wcześniej, ale poniżej 9,4 mln ton uwzględnionych w ostatniej miesięcznej prognozie USDA. Niższe zapasy wynikają z lekkiej korekty w dół plonowania (-0,1 b/a do 52 b/a) i produkcji w sezonie 2016/17. Notowania soi wzrosły o blisko 1% na zamknięciu piątkowej sesji w reakcji na dane.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, amerykańskie raporty dotyczące pszenicy (zapasy i produkcja) okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych, powodując 1,5% przecenę grudniowej serii w Chicago. Kwartalne zapasy pszenicy (na dzień 1 września) oszacowane zostały na 61,32 mln ton (1,36 mln t powyżej średniej oczekiwań rynkowych), w porównaniu do 69,26 mln ton przed rokiem. Produkcja pszenicy (razem) została oszacowana na 47,38 mln ton, nieco powyżej ostatniej prognozy (z 12 września), w porównaniu do aż 62,9 mln ton rok wcześniej. Rynek spodziewał się korekty w dół krajowej produkcji pszenicy jarej, tu jednak szacunki wzrosły. Nieco lepsze dane o produkcji oznaczają jednak spadek amerykańskich zbiorów pszenicy aż o 25% - licząc rok do roku, przy mniejszym o 14% areale.
W skali tygodnia amerykańska kukurydza podrożała 0,5%, pszenica straciła 0,3%, a soja potaniała o 1,6% (najbliższa seria w Chicago).
Fundusze hedgingowe sprzedały piątek ok. 5,5 tys. kontraktów na pszenicę, ale kupiły 9 tys. kontraktów na soję i 6 tys. na kukurydzę.
Czytaj dalej na nastęspnej stronie...