| Autor: mikolaj

Matif: Niewielkie zmiany notowań zbóż w minionym tygodniu (31.03.2014)

Europejskie kontrakty na zboża zmieniały swoje wyceny w ubiegłym tygodniu w rytm naprzemiennych wzrostów i spadków notowań zbóż na giełdzie w Chicago.

Matif: Niewielkie zmiany notowań zbóż w minionym tygodniu (31.03.2014)

Pszenica i kukurydza notowane na giełdzie Matif w Paryżu poruszały się drugi z kolei tydzień w trendzie bocznym nieco poniżej wielomiesięcznych maksimów osiągniętych w połowie marca. Majowa seria pszenicy zamknęła piątek ceną 209,75 euro/t tracąc w skali tygodnia 1 euro/t. Analogiczna seria na kukurydzę potaniała w minionym tygodniu 0,25 euro do 185,25 euro/t.

Notowania giełdowe zbóż wzrosły znacząco od lutego tego roku do połowy marca za sprawą utrzymującego się silnego popytu eksportowego, zarówno na amerykańskie zboża, jak i unijną pszenicę. Dodatkowo styczniowe 3,5 letnie minima amerykańskich zbóż zachęciły inwestorów finansowych do kupowania kontraktów i gry na wzrosty notowań, które przyspieszyły z chwilą zajęcia Krymu przez Rosję. W przypadku amerykańskiej pszenicy do wymienionych wcześniej dochodzi jeszcze jeden argument w postaci pogarszającej się z tygodnia na tydzień kondycji amerykańskich upraw. Stąd też od swoich minimów z końca stycznia pszenica podrożała w Chicago o 30%.

Nadal rośnie zaangażowanie kapitału spekulacyjnego w rynek zbóż na giełdzie w Chicago. Potwierdza to piątkowy raport CFTC (komisja nadzorująca amerykański rynek futures), który pokazuje, że inwestorzy finansowi nadal kupują zbożowe kontrakty terminowe.  Powiększyli oni w ostatnim tygodniu (kończącym się 25-go marca) swoją pozycję długą netto (więcej kontraktów kupili niż sprzedali) w kukurydzy na CBoT o 11427 kontraktów, co daje im długą pozycję netto w wysokości 239 287 kontraktów – najwyżej od grudnia 2012 roku.

W przypadku amerykańskiej pszenicy ta sama grupa uczestników rynku powiększyła swoją długą pozycję netto na CBoT o 12456 kontraktów do 36492 kontraktów. Jest to największa długa pozycja netto w pszenicy zajmowana przez inwestorów finansowych od listopada 2012 roku.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Rynek spogląda teraz na perspektywy nowych zbiorów. Warunki upraw w Europie są zróżnicowane. W Wielkiej Brytanii i Francji stan ozimin jest bardzo dobry i zaawansowanie siewów zbóż jarych jest duże. Jednak im dalej na wschód tym sytuacja wygląda gorzej. Sucha zima i niewielkie opady w marcu zagrażają uprawom w Niemczech, które są drugim co do wielkości producentem pszenicy w Europie. Susza rozciąga się również w zachodniej Polsce, Czechach, Rumunii i Bułgarii. Pierwsze prognozy dla unijnej produkcji zbożowej są ciągle jednak dobre, na poziomie tylko nieco niższym niż w ubiegłym roku.

Dzisiaj opublikowane zostaną w USA bardzo ważne dane na temat kwartalnych zapasów oraz prognoz areału zasiewów.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: