Na gorszÄ… jakość ziarna zbóż miaÅ‚y wpÅ‚yw nawracajÄ…ce opady deszczu w trakcie żniw. Opady powodowaÅ‚y przedÅ‚użenie żniw, porastanie ziarna w szczególnoÅ›ci w przypadku pszenżyta i zwiÄ™kszaÅ‚y jego wilgotność. Ziarno z tegorocznych zbiorów miaÅ‚o raczej sÅ‚absze parametry biochemiczne.
Å»niwa zaczęły siÄ™ w drugiej dekadzie lipca. Ze wzglÄ™du na opady deszczu w pierwszej poÅ‚owie sierpnia zbiór zbóż byÅ‚ utrudniony. Przede wszystkim trudne warunki wystÄ™powaÅ‚y w póÅ‚nocno-zachodniej części Polski. Do koÅ„ca miesiÄ…ca na obszarze prawie caÅ‚ego kraju prace żniwne zakoÅ„czono, ale lokalnie na części pól żniwa odbywaÅ‚y siÄ™ jeszcze na poczÄ…tku wrzeÅ›nia. W niektórych rejonach kraju zboża sÅ‚abo plonujÄ…cych plantacji lub znajdujÄ…cych siÄ™ na podmokÅ‚ych polach mogÄ… pozostać niezebrane. Ziarno z tegorocznych zbiorów czÄ™sto wymagaÅ‚o dosuszenia.
Na podstawie wstÄ™pnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych ocenia siÄ™, że obszar uprawy zbóż Å‚Ä…cznie w 2016 r. wyniósÅ‚ 7,7 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 7,1 mln ha, z tego:
-
pszenicy - 2,3 mln ha,
-
żyta - 0,9 mln ha,
-
jęczmienia - 1,0 mln ha,
-
owsa - 0,5 mln ha,
-
pszenżyta - 1,3 mln ha,
-
mieszanek zbożowych - 1,0 mln ha.
W strukturze zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zmalaÅ‚ udziaÅ‚ areaÅ‚u zbóż intensywnych i wyniósÅ‚ 65,1%, a wzrósÅ‚ udziaÅ‚ powierzchni zbóż ekstensywnych do 34,9%. W stosunku do roku 2015 udziaÅ‚ obszaru zbóż intensywnych zmniejszyÅ‚ siÄ™ o 5,3 pkt. procentowego i o tyle samo zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ udziaÅ‚ zasiewów zbóż ekstensywnych.
W strukturze zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi udziaÅ‚ powierzchni zbóż ozimych wyniósÅ‚ 58,0%, a powierzchni zbóż jarych – 42,0%. W odniesieniu do areaÅ‚u z roku 2015 udziaÅ‚ obszaru zbóż ozimych obniżyÅ‚ siÄ™ o 7,8 pkt. procentowego, natomiast o tyle samo wzrósÅ‚ udziaÅ‚ zasiewów zbóż jarych.