Korzystne wyniki eksportu kukurydzy z USA działały wspierająco na notowania kukurydzy i pszenicy na giełdach nieco łagodząc spadki – podaje FAMMU/FAPA.
Eksport zbóż z USA
W ostatnim tygodniu rzeczywista sprzedaż kukurydzy z USA wyniosła 908 tys. ton, co przewyższyło szacunki analityków zakładających wysyłkę w granicy 500-700 tys. ton. W odniesieniu do pszenicy zrealizowano wywóz w wysokości 361 tys. ton, czyli w przewidywanym wcześniej przedziale 300-500 tys. ton.
Podobny wpływ miała zwiększona produkcja bioetanolu, do wytwarzania którego w USA wykorzystuje się przede wszystkim kukurydzę. W ostatnim tygodniu tempo produkcji było wysokie, bo w ilości 970 tys. baryłek dziennie, a zatem o 24 tys. baryłek więcej w porównaniu z tym samym czasem rok wcześniej.
W ostatnim tygodniu na rynku unijnym odnotowano nieznaczne zniżki notowań. Podaż zbóż w UE jest spora. Żniwa kukurydzy przebiegały bez sporych zakłóceń. W listopadowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains skorygowała w górę szacunki unijnej produkcji pszenicy miękkiej w sezonie 2014/2015 o 300 tys. ton do 147,7 mln ton.
W tej wielkości była korekta unijnych zbiorów kukurydzy o 300 tys. ton do 73,5 mln ton. Wspólnota odnotowała tym samym rekordowy wynik w produkcji kukurydzy i pszenicy. Jednakże w niektórych krajach, w szczególności we Francji występują problemy z jakością ziarna pszenicy, po deszczowych żniwach. Daje to szanse pozostałym unijnym dostawcom na wzrost eksportu. Jak wskazują eksperci FAMMU/FAPA z aktualnej konfiguracji w wysyłce korzysta również Polska obok Niemiec i krajów bałtyckich.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł foto:
Gospodarz.pl/MP