W dużym stopniu wzrósł eksport ziarna z 329 tys. ton w I półroczu 2012 roku do 1,248 mln ton w I połowie 2013 r. Zwiększeniu uległa sprzedaż pszenicy miękkiej oraz gatunków paszowych, a przede wszystkim kukurydzy. W tym przypadku Polska odnotowała bardzo dobre zbiory tego gatunku w 2012 r., które wyniosły 3,6 mln ton.
Wyjątkowo atrakcyjne ceny w eksporcie wynikające z uwarunkowań światowych zachęcały do wywozu. Spore znaczenie miały również lokalne niedobory kukurydzy w niektórych krajach UE, a także osłabienie roli innych unijnych dostawców, jak Węgry, Rumunia i Bułgaria.
Ponadto słabsze wyniki produkcji zbożowej odnotowały również Rosja, Kazachstan i Ukraina zaliczane do grona dostawców z basenu Morza Czarnego, co przełożyło się na osłabienie ich roli w eksporcie. Poza tym katastrofalne skutki suszy w USA spowodowały drastyczny spadek amerykańskiej produkcji kukurydzy, co miało ogromne znaczenie dla globalnego rynku.
Światowe i amerykańskie zapasy kukurydzy były na wyjątkowo małe, przez co ceny tego gatunku osiągały bardzo wysoki poziom. Według oceny ekspertów, Polska bardzo dobrze wykorzystała sytuację krajowych, dobrych zbiorów zbóż i jednocześnie niedoborów w niektórych państwach.
W zależności od konkretnej sytuacji rynkowej w niektórych latach w Polsce eksport przewyższa import, a w innych jest odwrotnie. W roku 2012 r. i I półroczu 2013 r. w polskim handlu ziarnem zanotowano nadwyżkę eksportu nad importem. Podobna sytuacja miała już miejsce w latach: 2005, 2009 i 2010.