– Zawarta umowa będzie polegać na wymianie dwustronnego kapitału, dorobku, jego uaktualnianiu i pomnażaniu. Polska Akademia Nauk dysponuje ogromnym potencjałem naukowym i badawczym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją stosującą prawo, ale ma dla badaczy bardzo dobrą ofertę, dostęp do bazy danych, doświadczenia z praktyki stosowania przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Umowa o współpracy w obrębie działalności naukowo-badawczej, doradczej i edukacyjnej została przez instytucje zawarta w dniu 5 września. Jej ważnym celem jest szerzenie wiedzy z zakresu zabezpieczenia społecznego, gdyż w dalszym ciągu jest ona niewystarczająca. Obie instytucje mają wpływ na tworzenie rzeczywistości, mogą postulować zmiany przepisów, dlatego tak istotne jest porozumienie i wzajemne wspieranie w zmianach społecznych.
– Pierwszy komponent to prace naukowo-badawcze, wykorzystanie naszej bazy danych i badań prowadzonych w Polskiej Akademii Nauk. Drugie zadanie, wpisane w kontekst naszych zadań ustawowych, to popularyzatorstwo szeroko rozumianej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Rozumiemy to nie tylko literalnie, lecz także poprzez wspólne organizowanie konferencji czy seminariów – podkreśla prof. Uścińska.
Obie instytucje planują także organizować wspólne konferencje z zakresu polityki społecznej. Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN będzie przygotowywał analizy i ekspertyzy na rzecz ZUS-u. Zakład ma się natomiast włączyć się w prace komitetu, który przygotowuje rekomendacje dla prezesa PAN w obrębie przyznawania Medalu im. Wacława Szuberta za wybitne osiągnięcia w zakresie nauk o pracy i polityce społecznej. To osoba o niezwykłym znaczeniu dla polskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, związana także z ZUS.
– Umowa z PAN została zawarta na czas nieokreślony. Strony zawsze mogą uaktualnić, zmienić niektóre postanowienia w zależności od aktualnej sytuacji i potrzeb. To dobra perspektywa – ocenia prof. Gertruda Uścińska.
Czytaj dalej na następnej stronie...