Kategorie

Poznaj produkty


Wybory do Rad Powiatowych Izb Rolniczych. Czynne i bierne prawo wyborcze

W dniu 31 maja odbędą się wybory do Rad Powiatowych Izb Rolniczych w całej Polsce. Poniżej, za Lubuską Izbą Rolniczą, prezentujemy przepisy dotyczące czynnego i biernego prawa wyborczego.

Wybory do Rad Powiatowych Izb Rolniczych. Czynne i bierne prawo wyborcze

Podatnicy podatku rolnego, którzy nie spełniają tego wymogu nie mogą być uznani za członków samorządu rolniczego. W obecnym stanie prawnym małżonkowie są solidarnie zobowiązani do zapłacenia podatku od gruntów stanowiących ich współwłasność, zatem oboje winni znaleźć się na liście uprawnionych. Natomiast w przypadku gruntów stanowiących odrębną własność każdego z małżonków obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na małżonku będącym ich właścicielem. Nie ma zatem możliwości rozciągnięcia odpowiedzialności podatnika za zobowiązanie podatkowe w podatku rolnym na majątek odrębny jego małżonka. W związku z powyższym, warto wcześniej uporządkować te kwestie i sprawdzić, kto widnieje na nakazie podatkowym, gdyż już przy ostatnich wyborach gminy stosowały zasadę, że tylko osoby wyszczególnione na nakazach podatkowych były ujmowane w spisie uprawnionych do głosowania.


Jedynym organem uprawnionym i odpowiedzialnym za sporządzenie spisu członków izby rolniczej uprawnionych do udziału w wyborach jest gmina, która sama decyduje – w oparciu o przepisy ustawy i własną ewidencję – kto winien się naleźć na spisie uprawnionych do głosowania. W związku z tym wszelkie uwagi w tym zakresie należy kierować do właściwego urzędu gminy. W przypadku osób prawnych należy pamiętać, że realizują one swoje prawa wyborcze za pośrednictwem przedstawiciela wskazanego przez władze tej osoby, uprawnionego do jej reprezentowania przy czynnościach prawnych.

Kandydować w wyborach do izb rolniczych mogą wszyscy członkowie Izby, z tym, że mając nieruchomości w różnych gminach, kandydować można tylko w jednym, wybranym przez siebie okręgu.


Kandydowanie do izb rolniczych odbywa się według miejsca położenia nieruchomości, a nie według meldunku. Oznacza to, że nie bierzemy pod uwagę meldunku osoby tylko ten okręg, gdzie jest dana osoba ujęta jako podatnik podatku rolnego. W jednej gminie można mieć więc zameldowanie i nie być rolnikiem, w innej gminie zaś być rolnikiem w rozumieniu ustawy o podatku rolnym i w tym okręgu wejść na listę. Jeżeli kandydat ma grunty w kilku gminach, to sam decyduje, gdzie będzie się ubiegał o mandat członka Rady Powiatowej.

Wybory do Lubuskiej Izby Rolniczej

W wyborach do samorządu rolniczego, okręgiem wyborczym jest gmina, w związku z tym w Lubuskiem funkcjonuje 81 okręgów, więc  jeśli dany rolnik posiada grunty w trzech gminach, to będzie uprawniony do głosowania w każdej z nich, gdzie również płaci podatek rolny.

W  okręgach o powierzchni uż. rolnych ponad 4 tys. ha, wybranych zostanie po 2 delegatów, zaś w okręgach o powierzchni do 4 tys. ha, wybrany zostanie 1 delegat. Do obsadzenia w radach powiatowych Lubuskiej Izby Rolniczej jest zatem 143 mandaty.



Tagi:
źródło: