Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Złącza strażackie STORZ
2013-04-22 -
Węże i akcersoria do czyszczenia i zmywania
2013-04-18 -
Siewnik COMBISEED HT3000S-HT4000S
2013-05-31
W sprawie Puszczy Białowieskiej
Polska, jako członek Unii Europejskiej, musi przestrzegać prawa UE i chronić obszary Natura 2000, które występują na terenie Puszczy Białowieskiej. Wszystkie działania prowadzone przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe na tym obszarze mają wyłącznie na celu realizację tych zobowiązań. Wynikają one z unijnych dyrektyw – ptasiej i siedliskowej.
Fakty o Puszczy Białowieskiej
Puszcza Białowieska jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Europy i Polski. To nasze dziedzictwo narodowe, bogate w różnorodne gatunki zwierząt, roślin i grzybów. Puszcza po stronie polskiej zajmuje ok. 60 tys. ha powierzchni, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą część zajmują trzy nadleśnictwa gospodarcze (Browsk, Hajnówka, Białowieża), w których od zawsze prowadzi się zrównoważoną gospodarkę leśną.
Puszcza Białowieska to obiekt o świetnie udokumentowanej historii użytkowania, wielkie dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności, polskiego leśnictwa, myśli i szkoły ochrony przyrody.
Co zagraża Puszczy Białowieskiej?
Na terenie Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Puszcza ginie, zanikają siedliska przyrodnicze oraz zamierają ogromne ilości drzew. W trzech puszczańskich nadleśnictwach w ciągu pięciu lat zamarły drzewostany na powierzchni ok. 7,2 tys. ha, co jest powierzchnią odpowiadającą niemal całemu Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. Dodatkowo zmniejsza się również występowanie cennych, chronionych gatunków roślin i zwierząt.
Leśnicy po konsultacji z Ministrem Środowiska rozpoczęli walkę z tym owadem, usuwając świeżo zaatakowane drzewa zgodnie z ogólnymi zaleceniami Komisji Europejskiej przyjętymi w analogicznych przypadkach. Działania te są podejmowane wyłącznie w lasach gospodarczych Puszczy Białowieskiej.
Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego i rezerwatów, w których znajdują się ostatnie fragmenty lasu naturalnego, nie są prowadzone żadne działania.