Szef LP odniósł się także do sprawy daniny w wysokości 1,6 mld zł, jaką Lasy Państwowe musiały wpłacić do budżetu państwa w latach 2014-2015. Zapowiedział zwrócenie się do NIK z prośbą o skontrolowanie, czy i w jakim stopniu te pieniądze zostały rzeczywiście przeznaczone na budowę dróg lokalnych, a także wystąpienie do ministra sprawiedliwości z informacją, że najprawdopodobniej ok. 100 mln zł z części daniny przekazanej w 2014 roku w ogóle nie rozpisano na ten cel.
Konrad Tomaszewski poinformował także o powołaniu Rady Konsultacyjnej, która ma być ciałem doradczym dyrektora generalnego i jednocześnie wyrazem dalszego uspołeczniania procesów decyzyjnych w Lasach Państwowych. Jej przewodniczącym został Andrzej Rodziewicz, były dyrektor generalny LP. Tomaszewski zapowiedział również przywrócenie należnego znaczenia Kolegium LP oraz takim formom współpracy z otoczeniem, jak Forum Ekologiczne.
Wśród pierwszych zadań nowego kierownictwa DGLP jest opracowanie tzw. bilansu otwarcia. Złożą się na niego między innymi prognoza sytuacji finansowo-gospodarczej, raport controllingowy o obrocie drewnem, pełny wykaz obowiązujących zarządzeń i decyzji, opis stanu posiadania, wykaz najważniejszych umów czy zbiorcza informacja o postępowaniach sądowych toczących się z udziałem Lasów Państwowych.
Dyrektor generalny przedstawił uczestnikom nowo powołanych dyrektorów regionalnych LP, poinformował także o najbliższych planowanych zmianach organizacyjnych i działaniach. W DGLP powstanie m.in. specjalna komórka, która zajmie się wspomaganiem administracji rządowej oraz współpracą międzynarodową w sprawach dotyczących leśnictwa. Jej szefową będzie Zofia Chrempińska. Wśród pierwszych zadań tej komórki Konrad Tomaszewski wskazał przedstawienie argumentów w odniesieniu do koncepcji zastąpienia 2-procentowej daniny od sprzedaży drewna na rzecz budżetu zobowiązaniem prawnym LP do przeznaczania do 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna (do ok. 200 mln zł) np. na realizację wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych z samorządami, zalesienia oraz na wykup niepaństwowych gruntów leśnych.
Na koniec narady poruszono szereg bieżących spraw. P.o. dyrektor regionalny w Białymstoku Cezary Świstak poinformował o zamiarze wezwania przez jego jednostkę do usunięcia naruszenia prawa w związku z niedawnym zarządzeniem białostockiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wprowadzającym plan zadań ochronnych dla Puszczy Białowieskiej. Jolanta Błasiak, naczelnik wydziału ochrony przyrody w DGLP, przedstawiła ostatnie zmiany w ustawie o ochronie przyrody i ich wpływ na gospodarkę leśną. Grażyna Zagrobelna, szefowa Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, poinformowała dyrektora generalnego o związkowych propozycjach zmian w wielu przepisach dotyczących lasów oraz zaprezentowała wyniki związkowej ankiety dotyczącej warunków pracy w jednostkach LP.