Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

MRiRW ws. klimatycznego bilansu wodnego

Prezentujemy odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na sugestie i wnioski Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące zmian w funkcjonowaniu klimatycznego bilansu wodnego.

MRiRW ws. klimatycznego bilansu wodnego
Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich monitoring suszy prowadzony jest dla upraw w niej wskazanych. Zatem, nie jest możliwe uwzględnienie w przedmiotowym projekcie rozporządzenia wartości klimatycznego bilansu wodnego dla trwałych użytków zielonych. Ponadto poinformowano, że wilgotność gleb użytków zielonych zależy od dwu czynników, tj. klimatycznego bilansu wodnego oraz poziomu zwierciadła wody gruntowej. Poziomy wody gruntowej mogą być określane w oparciu o szczegółowe mapy dla kraju, które jak do tej pory nie zostały jeszcze opracowane.
 
Równocześnie uprzejmie informuję, że uprawa kukurydzy, buraka cukrowego i rzepaku na glebach suchych i piaszczystych nie jest wskazana (gleby I kategorii, bardzo lekkie, bardzo podatne na susze), grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty. Z tego względu dla tych gatunków roślin uprawianych na glebach I kategorii nie są podawane wartości krytyczne klimatycznego bilansu wodnego, mimo i zdarza się, że są one w uprawie na tych glebach. W latach, w których warunki wilgotnościowe gleb są dobre, plony ww. upraw są na dobrym poziomie, jednakże już przy małym deficycie wody plony tych upraw ulęgają gwałtownemu obniżeniu. Uprawa kukurydzy na glebach słabszych jest dopuszczalna, ale „pod warunkiem dobrego zaopatrzenia w wodę i składniki pokarmowe" [Metodyka Integrowanej produkcji kukurydzy. Zatwierdzona na podst. art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. nr 133, poz. 849 z późn. zm.) przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Warszawa, kwiecień 2009 rok, Integrowana Produkcja Urzędowo Kontrolowana; Integrowana produkcja kukurydzy. Oprac. zb. pod red. Z. Kaniuczka i S. Pruszyńskiego. IOR, Program Wieloletni 2006-2010, Poznań 2007] . A zatem z wymogami związanymi ze względami środowiskowymi, uprawy zlokalizowane na glebach bardzo lekkich nie są, rozpatrywane przez system monitoringu suszy rolniczej, mimo i uprawiane są na tych glebach. W związku z powyższym rolnicy uprawiający na tych glebach powyższe uprawy powinni liczyć się z ryzykiem uzyskania niskich plonów już przy niedużym niedoborze wody w glebie – przekazało MRiRW.
 
Niezależnie od powyższego poinformowano, że w celu dalszego usprawnienia systemu monitoringu suszy rolniczej w IUNiG-PIB prowadzone są prace nad wyznaczeniem klimatycznego bilansu wodnego dla okresu zimowego (grudzień-marzec) dla obszaru Polski w okresie 1970-2015.       


Tagi:
źródło: