Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
SIRTAKI CS RZEPAK OZIMY ODMIANA MIESZAŃCOWA
2020-07-28 -
Silosy większe
2015-12-02 -
Przenośniki taśmowe - transport poziomy
2012-10-15 -
Dystrybutor Self Service MC
2012-05-17
KRIR ws.możliwości działania w celu złagodzenia skutków embarga
W związku z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską embarga na polskie produkty spożywcze, w tym owoce i warzywa, Zarząd KRIR w dniu 18 sierpnia br. zwrócił się do MRiRW o uruchomienie wszelkich działań Polskiego Rządu, które mogłyby zminimalizować straty, które dotykają nie tylko producentów owoców i warzyw, ale także będą dotyczyć producentów mięsa i mleka, a w konsekwencji także przemysłu artykułów rolno-spożywczych, problem ten może dotyczyć więc znaczącej części gospodarki Polski.
Samorząd rolniczy postuluje, aby Rząd podjął rozmowy z bankami, aby aktywnie włączyły się w pomoc polskim rolnikom np. przez prolongowanie kredytów tym rolnikom, którzy ponieśli koszty z powodu rosyjskiego embarga oraz o elastyczne podejście do wszelkich ich wniosków dotyczących zmian w terminach spłat kredytów, aby nie stawały się przeterminowane i nie stawiano ich w stan natychmiastowej wymagalności. Biznesplany rolników przy kredytach zakładały pewne przychody ze sprzedaży produktów rolnych w określonych wysokościach i wiele kredytów przez nich zaciąganych było oparte o określone ceny. Wobec tego, zwracam się z wnioskiem do Pana Ministra o wystąpienie do Związku Banków Polskich oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych w powyższej sprawie. Wnioskuję także do Pana Ministra o przedstawienie Premierowi RP, by Komisja Nadzoru Finansowego uwzględniła prolongaty spłat takich kredytów rolnikom i nie nakazywała tworzyć rezerw na kredyty zagrożone w tym trudnym okresie. Może to doprowadzić do upadku wiele banków spółdzielczych i producentów rolnych.
Zdaniem KRIR z powodu rosyjskiego embarga, kolejny raz może powrócić także problem zakazu uboju rytualnego w Polsce. Producenci, którzy zostali pozbawieni możliwości eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego, a teraz dodatkowo nie mogą eksportować mięsa do Federacji Rosyjskiej. W tym przypadku przywrócenie możliwości uboju rytualnego w Polsce, o którym posłowie mają zadecydować na kolejnym posiedzeniu Sejmu, wydaje się nieodzowne.
Sytuacja może być również trudna dla producentów mleka, chociażby w związku z embargiem i w kontekście kar za przekroczenie kwot.
Czytaj dalej na następnej stronie...