Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca w sprawie określeń: produkt z mojego gospodarstwa i produkt górski

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych „Ustanawia się system określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie, którego celem jest ułatwienie przekazywania [przez producentów] na rynku wewnętrznym informacji o cechach i właściwościach stanowiących wartość dodaną produktów rolnych” (art. 27).

Copa-Cogeca w sprawie określeń: produkt z mojego gospodarstwa i produkt górski
Niemniej jednak, można zezwolić na pewne odstępstwa, zwłaszcza jeśli są one uzasadnione względami technicznymi lub ograniczeniami naturalnymi i pod warunkiem, że nie następuje zmiana istotnych cech produktu.

Może to odnosić się np. do niektórych surowców, stanowiących niewielką część produktu gotowego (takich jak sól czy przyprawy).

Należy także zdefiniować warunki, w których niektóre pasze mogą pochodzić spoza obszaru górskiego (można ustanowić kryteria definiujące pasze jako pochodzące „zasadniczo z danego obszaru geograficznego” – np. poprzez ustalenie minimalnej części paszy, która musi pochodzić z obszaru górskiego lub określenie, które rodzaje pasz mogą nie występować na obszarach górskich ze względu na ograniczenia naturalne i fizyczne).

Ponadto przetwarzanie (np. działania związane z ubojem) mogą, pod pewnymi warunkami, odbyć się poza wskazanym obszarem geograficznym.

Sytuacje, w których produkty zarejestrowane jako ChNP kwalifikują się również do określenia jakościowego stosowanego fakultatywnie „produkt górski” mogą budzić pewne wątpliwości. W takich sytuacjach należy znaleźć praktyczne rozwiązanie, które zapobiegnie ewentualnym zakłóceniom konkurencji pomiędzy podmiotami, a jednocześnie zagwarantuje, że system będzie wystarczająco czytelny dla konsumentów końcowych (np. ograniczenie określenia jakościowego stosowanego fakultatywnie „produkt górski” jedynie do ChNP wyprodukowanych wyłącznie na „obszarach górskich”).

W odniesieniu do projektu aktu delegowanego, przedstawionego podczas ostatniego posiedzenia grupy doradczej ds. jakości produkcji rolnej, w dn. 25 czerwca, Copa-Cogeca jest zdania, że niektóre odstępstwa należy poddać przeglądowi, tak aby zwiększyć wartość górskich łańcuchów dostaw.

Produkcja zwierzęca nie może opierać się na paszy pochodzącej w całości z obszarów górskich. Według badania WCB pt. „Oznaczanie produktów rolnych i spożywczych pochodzących z obszarów górskich” uprawa zbóż i roślin białkowych jest trudna na większości obszarów górskich ze względów meteorologicznych oraz z powodu braku gruntów uprawnych. Dlatego też Copa i Cogeca uważają za zbyt restrykcyjne odstępstwa zaproponowane przez Komisję Europejską w art. 2, ust.2 odnośnie do pasz, których produkcja nie jest możliwa na obszarach górskich. W związku z warunkami meteorologicznymi (takimi jak susze, mróz itp.) i ich konsekwencjami odstępstwo to, według którego pasze wyprodukowane poza obszarem górskim nie mogą przekraczać połowy paszy spożytej przez zwierzę w ciągu roku w przypadku nieprzeżuwaczy oraz jednej trzeciej w przypadku przeżuwaczy, wyrażonych w obydwu przypadkach jako udział masy suchej, staje się bardzo restrykcyjne.

Należy uwzględnić to, że, szczególnie w przypadku zwierząt z żołądkiem jednokomorowym, zdecydowana większość zbóż i roślin białkowych pochodzi spoza obszarów górskich. Copa-Cogeca pragnie podkreślić, że ilość zbóż na obszarach górskich jest niewystarczająca, aby zapewnić paszę dla hodowanych tam zwierząt.

Jeśli chodzi o przetwarzanie, Copa-Cogeca uważa, że zamiast systematycznego stosowania odstępstw należy rozpatrzyć każdy przypadek oddzielnie. Aby chronić obszary górskie, na których występuje wiele ograniczeń, należy utrzymać wartość dodaną produktów górskich i pamiętać, że uwarunkowania w różnych częściach Europy są bardzo zróżnicowane. Jednocześnie wyrażamy zadowolenie z tego, że państwa członkowskie będą miały możliwość ograniczenia stosowania tych odstępstw w odniesieniu do produktów wytworzonych na ich terytorium, w granicach zdefiniowanych przez Komisję. W przypadku odstępstw dot. przetwarzania w kontekście produkcji mleka i śmietany uwzględniamy również możliwość objęcia nimi innych produktów mlecznych, jednak wyłącznie przy spełnieniu bardzo restrykcyjnych warunków.
 
Na zakończenie Copa-Cogeca zwraca uwagę na dwa sektory: wieprzowiny i akwakultury. Biorąc pod uwagę trudności związane z zapewnieniem wystarczającej ilości paszy dla ryb i trzody chlewnej na obszarach górskich, Copa-Cogeca uważa, że należy rozważyć pewne odstępstwa dla tych sektorów, o których nie wspomniano w projekcie aktu delegowanego.


Tagi:
źródło: