Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Ciągnik Steyr Terrus CVT
2020-03-12 -
Osuszacz do wędzarni Borniak
2014-05-12 -
Track Deutz Fahr - Pojazd dla dzieci
2011-09-09 -
Ładowarka teleskopowa JCB 541-70 AGRI
2020-05-22 -
CASE / STEYR - szyba drzwiowa L zielona
2011-12-13
Copa-Cogeca: Posiedzenie grupy roboczej "Łańcuch żywnościowy"
W minionym tygodniu w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „łańcuch żywnościowy”.
Wśród tematów omawianych podczas posiedzenia były między innymi: działania forum wysokiego szczebla; akcje Komisji Europejskiej w kwestii łańcucha dostaw. Na wstępie posiedzenia Pan Paolo Gouveia, koordynujący prace grupy roboczej przedstawił harmonogram prac i stan wdrażania inicjatywy łańcucha dostaw. Zauważył, że niektórzy członkowie forum wysokiego szczebla z niezadowoleniem zaobserwowali, że nie ma żadnych działań po to aby ulepszyć funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności.
Komentując działania Komisji w tym zakresie przedstawiciel Słowacji podkreślił, że na dzień dzisiejszy Komisja nie wzięła pod uwagę komentarzy, które stanowią część zielonej księgi. Podkreślił również, że Copa-Cogeca powinna zareagować w momencie kiedy zielona księga zostanie opublikowana.
Delegacja z Hiszpanii podzieliła opinię delegacji Słowackiej. Fragmentacja wspólnego rynku doprowadziła do tego że każdy kraj członkowski ma zróżnicowaną politykę dotyczącą dystrybucji i sprzedaży detalicznej. Brak legislacji w tej kwestii ma negatywny wpływ na rentowność rolnictwa europejskiego.
Przewodniczący grupy roboczej zaznaczył, że legislacja powinna być wspólna dla wszystkich krajów unijnych. Dokument na temat nieuczciwych praktyk powinien być opublikowany i doprowadzić do bardziej zrównoważonej polityki wobec producentów rolnych.
Autoregulacja już istnieje, ale nie ma żadnych dobrych skutków. Musi być jedna legislacja obowiązująca w całej Unii Europejskiej.
Przedstawiciele dystrybucji powinni powrócić do negocjacji w celu wprowadzenia elementu legislacyjnego oprócz systemu dobrowolnego, który będzie funkcjonował na terenie całej Europy.
W ramach inicjatyw funkcjonowania łańcucha dostaw przedstawiciel delegacji słowackiej zaprezentował działania Komitetu Socio-Ekonomicznego, w którym podjęto działania na rzecz zbiórki żywności a celu zapobiegania jej marnotrawienia. Grupa ekspertów zajęła się również analizą wpływu funkcjonowania łańcucha żywnościowego w różnych krajach unijnych na rentowność i produkcję sektora rolnego.
Zdaniem przedstawiciela Sekretariatu komunikacja na temat żywności oraz jej marnotrawienia będą bardzo ważnym elementem w kwestii łańcucha żywnościowego. Należy bardzo uważnie się przyglądać rozwojowi sytuacji w tym temacie.
Należy również zauważyć, że fragmentacja wspólnego rynku jak systemu prawnego działającego w całej Unii Europejskiej nie jest ułatwieniem dla stworzenia wspólnego systemu legislacyjnego na temat działania systemu łańcucha dostaw.
Przykładem fragmentacji systemu prawnego jest zakaz sprzedaży na straty, który obowiązuje tylko w niektórych krajach unijnych jak Belgia, Niemcy, Portugalia i Hiszpania.
Na zakończenie posiedzenia Pan Gouveia powiadomił zebranych, że Copa-Cogeca najprawdopodobniej w październiku tego roku zorganizuje wydarzenie w Parlamencie Europejskim, którego celem będzie komunikacja na temat łańcucha dostaw. Pozycja Copa-Cogeca jest jasna w tej kwestii, Komietety mają propozycje dotyczące łańcucha dostaw żywności, które zostaną przedstawione w nowo wybranym Parlamencie Europejskim.