ZETOR INDIA Private Limited, spółka zależna ZETOR TRACTORS S.A., zawarła z kenijskim partnerem Automobile Warehouse, Ltd. współpracę na dostawę kilkudziesięciu ciągników ZETOR w zakresie mocy od 80 do 150 KM. Do kraju będą importowane maszyny linii modelowych MAJOR, PROXIMA i FORTERRA.
- Podczas poszukiwania nowego partnera wykorzystaliśmy fakt, że w Kenii znajduje się liczna społeczność indyjska. Koledzy z firmy zwrócili się bezpośrednio do kilku potencjalnych partnerów i po kilku miesiącach negocjacji nasza współpraca została uwieńczona zawarciem umowy oraz dostawą pierwszych 12 sztuk ciągników do kraju - mówił Robert Harman, dyrektor ZETOR INDIA.
Kenijskim rolnikom zostały dostarczone ciągniki linii modelowych PROXIMA, MAJOR i FORTERRA. Zainteresowaniem cieszą się maszyny z kabiną i z klimatyzacją. Dla tego kraju charakterystyczna jest uprawa trzciny cukrowej, kukurydzy oraz egzotycznych kwiatów przeznaczonych na eksport do Europy. Rocznie w Kenii sprzeda się aż 900 ciągników i 50 % z nich stanowią maszyny w zakresie mocy 80–100 KM.
- Spółka Automobile Warehouse, Ltd. dysponuje miejscami sprzedaży w Nairobi oraz w Nakuru, drugim co do wielkości mieście w kraju, które jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Afryce. Firma posiada już doświadczenie w zakresie sprzedaży sprzętu rolniczego, ponieważ współpracowała z konkurencyjną marką, teraz jednak zdecydowała się na markę ZETOR. Oprócz techniki rolniczej spółka zapewni również serwis i dostawy części zamiennych. Pierwsze komponenty zostały już dostarczone razem z ciągnikami - tłumaczył Harman.
W ciągu 70 letniej historii marki ZETOR przywieziono do kraju 50 sztuk ciągników. Pierwszych 25 sztuk zostało przekazanych w 1965 roku, pozostałą ilość dostarczono potem w 1997 roku. Kenia stała się po Maroku, Algierii, Tunezji oraz Zambii już piątym w kolejności krajem afrykańskim, gdzie ZETOR eksportuje swoje produkty. Równocześnie kontynuowane są negocjacje z partnerami z innych krajów w tym regionie. Uwagę zwraca się szczególnie na państwa, które dysponują rozwiniętym rolnictwem i rynkiem z nowymi ciągnikami, ważnym elementem w nawiązywaniu współpracy jest także stabilna sytuacja polityczna.
Czytaj dalej na następnej stronie...