Pszenica ozima
Aby wykorzystać potencjał plonotwórczy pszenicy, potrzebujemy rozkrzewienia roślin przed zatrzymaniem się jesiennej wegetacji. Środkiem do tego celu jest siew w terminie agrotechnicznym. Opóźnienia powodują przenoszenie fazy krzewienia na wiosnę, a to już nie to samo! Dobre rozkrzewienie jesienią odpowiada za właściwą zwartość kłosów i wyrównanie wysokości pędów głównych i bocznych. Opóźniony siew skraca wszystkie pędy, poczynając od bocznych, czyli tych z wiosennego krzewienia. Ważne jest, że pszenica, która nie jest rozkrzewiona jesienią, nie różnicuje przed zimą stożka wzrostu. Robi to dopiero wiosną, przy wydłużającym się dniu, rosnącej temperaturze i zmniejszającej wilgotności, co powoduje skracanie się tej fazy, zmniejszanie powierzchni asymilacyjnej roślin, a więc mniejszą płodność kłosów. W sezonie 2016/17 mokra jesień spowodowała przeniesienie fazy krzewienia na wiosnę, co w powiazaniu z zimną wiosną, efekty w plonie były widoczne na wielu plantacjach, co spowodowane było w głównej mierze mniejszą obsadą kłosów i słabszym wyrównaniem oraz MTZ.
Dlaczego termin jest taki ważny?
Opóźnianie siewu pogarsza wszystkie trzy elementy struktury plonu: liczbę kłosów, ziaren w kłosie i MTZ. Zbieg wszystkich trzech ujemnych wartości potrafi obniżyć w ekstremalnych warunkach plon nawet o połowę. Różna jest wrażliwość poszczególnych odmian na ten czynnik, więc przy ich doborze należy zwrócić na to uwagę. Niemniej jednak należy trzymać się terminu agrotechnicznego, czyli od 10 września do 5 października w zależności od regionu. Najwcześniej siejemy na krańcach północno-wschodnich (Warmia i Mazury oraz Suwalszczyzna) i wschodzie (Podlasie i Lubelszczyzna), później w centrum (Kujawy, Mazowsze), a najpóźniej na zachodzie (pas Pomorza Zachodniego, Wielkopolska, Lubuskie) oraz południowym zachodzie (Dolny Śląsk, Opolszczyzna).
Jaka powinna być gęstość siewu?
Odpowiednia gęstość siewu i zwartość łanu gwarantują wysokie plonowanie. Dobrą zwartość łanów tj. 550-650 kłosów na 1 m2, można otrzymać zarówno przy gęstym siewie (bez krzewienia), jak i w siewie rzadszym, umożliwiającym krzewienie produktywne. Dlatego przy siewie na początku września na glebach pszennych, pszenice wystarczy wysiać w ilości 220-250 ziaren kiełkujących na m2, pod koniec września - 280-320 ziaren na m2, ale w październiku - nawet 400-500 ziaren na m2. Po dobrych przedplonach (np. bobowatych, czy też rzepaku) wysiewamy o 30-50 ziaren na m2 mniej niż po zbożach.
Czytaj dalej na następnej stronie...