| Autor: redakcja1

WZ WIR w sprawie dramatycznej sytuacji na rynkach rolnych

Pandemia COVID-19 i rozprzestrzenianie się wirusa ASF bardzo dotkliwie uderzają w całą polską branżę rolną. Zastopowany został popyt krajowy na produkty rolne oraz zmniejszone zostały obroty rynku międzynarodowego. Taka sytuacja pociąga za sobą spadek cen i kryzys w produkcji rolnej oraz branżach z nią związanych – przemyśle, handlu i usługach.

WZ WIR w sprawie dramatycznej sytuacji na rynkach rolnych

Nowe wytyczne w zakresie sprzedaży żywych ryb mogą uderzyć w tym roku w producentów karpi. Duże sieci handlowe już zapowiedziały odejście od sprzedaży żywych ryb. Oznaczać to może koniec tradycji spożywania karpia na wigilię i ewentualnego zastępowania go innymi rybami, które pochodzą głównie z importu.

Trudna jest sytuacja pszczelarzy. Mokre lato spowodowało niskie wykorzystanie pożytków przez pszczoły, co spowoduje mniejszą produkcję miodu i niższe dochody pszczelarzy.

Tendencję wzrostową notujemy na rynku zbóż, rzepaku oraz pasz. To znacząco wpływa na wzrost kosztów produkcji, szczególnie w Wielkopolsce, gdzie mamy dużą produkcję zwierzęcą.

Wielkopolska izba Rolnicza zwraca uwagę, że forsowanie ustawy o ochronie zwierząt, już odbiło się negatywnie na rynkach rolnych. Wielu importerów żywności z Polski zaczęło szukać alternatywnych dostawców w innych krajach. Przed nami stoi również perspektywa Brexitu. Do chwili obecnej nie wynegocjowano żadnego porozumienia w zakresie wolnego handlu pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Wprowadzenie procedur granicznych oraz ceł szczególnie uderzy w polskich eksporterów wieprzowiny, drobiu i produktów mleczarskich. Wielkopolskich rolników niepokoją również prace prowadzone nad nową polityką rolną. Wspieranie wyłącznie małych gospodarstw, ekologii, zwiększonego dobrostanu zwierząt oraz ograniczanie nawożenia i stosowania środków ochrony roślin niepokoją wielkopolskich rolników, którzy zainwestowali własne i pożyczone środki, w minionych latach, w nowoczesną, towarową produkcję rolną. Wielkopolska Izba Rolnicza domaga się tutaj przedstawienia szczegółowych zamierzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wyliczeń skutków planowanych zmian WPR.

W związku z przedstawioną wyżej sytuacją na rynku rolnym apelujemy do Rządu RP i parlamentarzystów o pilne pochylenie się nad problemami polskiego rolnictwa i podjęcie zdecydowanych i konkretnych działań dla jego wsparcia. Dotychczas oferowane formy pomocy są niewystarczające i wybiórcze, nieadekwatne do skali występującego problemu. Apelujemy o podjęcie działań na poziomie Komisji Europejskiej w celu uruchomienia interwencyjnego skupu trzody chlewnej i drobiu. Takie mechanizmy, jak widać okazały się skuteczne w przypadku żywca wołowego oraz mleka.


Tagi:
źródło: