To właśnie w miastach, szczególnie tych największych, temperatury takie jak obecne są najbardziej dokuczliwe. Duże powierzchnie zabudowane betonem i asfaltem nagrzewają się znacznie szybciej i mocniej niż na przykład tereny leśne. Do tego zwarta zabudowa stanowi przeszkodę dla sprawnej cyrkulacji powietrza, czyli wymianie z terenami chłodniejszymi. Wszystko to przyczynia się do powstania tzw. „Miejskiej Wyspy Ciepła”, gdzie temperatura jest o kilka do, w skrajnych przypadkach, kilkunastu stopni wyższa od terenów podmiejskich.
Dlatego szczególnie w miastach należy szczególnie zadbać o osoby trudniej radzące sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Stąd decyzja o podjęciu przez Ministerstwo Środowiska inicjatywy realizacji projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” - 44MPA. 44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego głównym celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu największych polskich miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.
- Dzięki Miejskim Planom Adaptacji ok. 30% mieszkańców Polski szczególnie narażonych na zmiany klimatu zostanie objętych lepszym planowaniem i ochroną. Działania na rzecz poprawy warunków życia i zdrowia społeczeństwa są dla nas szczególnie istotne – mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
- Ministerstwo czynnie współpracuje z samorządami, aby uwzględniać w naszych działaniach lokalne uwarunkowania. Mamy nadzieję, że w ślad za największymi miastami, podobne rozwiązania zostaną przyjęte w całej Polsce - dodaje wiceminister środowiska.
W 44 miastach – partnerach projektu ”44MPA” – dobiegają końca prace nad miejskimi planami adaptacji do zmian klimatu. W dokumentach tych zaplanowano działania adaptacyjne, również te skierowane do osób słabszych.