| Autor: mikolaj

Prezydent podpisał ustawę o grupach producenckich

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o grupach producenckich. Nowe przepisy mają zachęcić do współpracy rolników poprzez większe uczestnictwo w grupach producenckich.

Prezydent podpisał ustawę o grupach producenckich

Wprowadzane rozwiązania legislacyjne umożliwią dostosowanie istniejących regulacji tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych oraz ich związków do zasad i warunków udzielania pomocy finansowej grupom producentów rolnych określonych w aktach prawa Unii Europejskiej.

Zmiany dotyczące organizowania się i funkcjonowania grup producentów rolnych zostały opracowane na podstawie zdobytych doświadczeń oraz zidentyfikowanego ryzyka w zakresie właściwego nadzoru nad grupami producentów rolnych, jakie pojawiły się w trakcie funkcjonowania obowiązującej ustawy regulującej tę problematykę i mają na celu zwiększenie efektywności działania rolników w grupach.


Zgodnie z nowelizacją:

  1. ustawa regulująca powyższą problematykę będzie określała wyłącznie zasady organizowania się producentów rolnych w grupy producentów rolnych i ich związki,
  2. nadzór nad działalnością związków grup producentów rolnych sprawuje Prezes Agencji Rynku Rolnego.

Uchwalona ustawa nie zawiera dotychczasowych unormowań stanowiących podstawę udzielania grupom pomocy finansowej ze środków publicznych - wsparcie dla grup producentów zostało przekazane do finansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Obecnie w Polsce w grupach producentów rolnych zorganizowanych jest ok. 27,6 tys. producentów. To niewielki odsetek, biorąc pod uwagę fakt, iż w naszym kraju istnieje 1,5 mln gospodarstw rolnych.

Czemu tak się dzieje? Zdaniem prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzeja Grossa chodzi o uwarunkowania historyczne i mentalność ludzi, a także o obawy związane z rozpoczęciem takiej działalności.

- W takich krajach jak Niemcy czy Francja zrzeszanie się w grupy jest normą i rolnicy nie wyobrażają sobie innego funkcjonowania, ale w tych krajach Wspólna Polityka Rolna kształtowana się od 50 lat. A polscy producenci dopiero uczą się organizowania - mówi A. Gross.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: