| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna w Polsce (2.12.2016)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce (2.12.2016)
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Krakowie
 
W ciągu minionej doby w regionie wodnym Górnej Wisły wystąpiły znaczne opady deszczu i śniegu, szczególnie w górach. Największe opady zaobserwowano na posterunkach Ptaszkowa 53,2 mm, Kamesznica 53 mm, Milówka 51,4 mm.
 
Stany wody na rzekach i potokach układają się w strefie stanów wysokich i średnich. Na skutek intensywnych opadów deszczu i topniejącego śniegu w ciągu minionej doby w dorzeczu górnej Wisły wystąpił nagły wzrost stanów wody (tendencja na godz. 6:00 UTC). Najwyższy wzrost poziomu wody zaobserwowano w Górnej Wiśle i na jej dopływach. Wodowskazy Goczałkowice wzrost o 101 cm. Jawiszowice wzrost o 162 cm. Iłownica w Czechowicach Dziedzicach wzrost o 93 cm, Ropa w Topolinach wzrost o 90 cm. Na pozostałych rzekach i potokach wystąpił również wzrost stanu wody, rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.
 
W ciągu najbliższej doby w regionie wodnym Górnej Wisły przewiduje się opady deszczu w zlewniach: Górnego Dunajca – 20 mm; Górnego Sanu – 10 mm; Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Wisłoki – 8 mm; Wisłoka, Dolnego Sanu – 7 mm; Nidy, Kamiennej – 4 mm, Przemszy – 3 mm.
 
Sytuacja hydrologiczna w obszarze działania RZGW Kraków jest kontrolowana na bieżąco.
 
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie
 
Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie układają się głównie w strefie stanów niskich i średnich, lokalnie wysokich.
 
W ciągu ostatniej doby na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie nie zaobserwowano opadu o sumie dobowej powyżej 20 mm.
 
W ciągu najbliższej doby okresami w większej części regionu wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
 
W ciągu najbliższej doby na Wiśle prognozowane są: od Zawichostu do ujścia Kamiennej oraz od ujścia Radomki do ujścia Narwi — niewielkie wzrosty, od ujścia Kamiennej do ujścia Radomki — niewielkie spadki i stabilizacja stanu wody, a od ujścia Narwi do Włocławka — niewielkie wahania stanu wody. Na całym odcinku rzeki stany wód głównie w strefie stanów średnich.
 
W ciągu najbliższej doby na Narwi spodziewane są na ogół stabilizacja i niewielkie wahania stanu wody głównie w strefie stanów średnich, miejscami w strefie stanów wysokich.
 
W ciągu najbliższej doby na Bugu spodziewane są na ogół: po ujście Udalu — niewielkie wahania i spadki stanu wody, a poniżej ujścia Udalu — stabilizacja i lokalne niewielkie wahania. Na całym odcinku rzeki stany wód w strefie stanów średnich.
 
Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regionie jest na bieżąco monitorowana.
 
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Gdańsku
 
Aktualnie na wodowskazach Wisły od ujścia do wodowskazu Gdańsk Świbno stany wysokie, powyżej stany średnie, rzeka wolna od lodu. W ujściowych odcinkach rzek pozostających pod wpływem Bałtyku i Zatoki Gdańskiej stany wysokie. W ujściowych odcinkach rzek pozostających pod wpływem Zalewu Wiślanego stany wysokie, miejscami średnie. Pozostałe rzeki regionu wodnego Dolnej Wisły: przeważają stany wysokie i średnie, miejscami tylko stany niskie.
 
RZGW w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację.


Tagi:
źródło: