Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Szczecinie
Stany wody na wodowskazach Odry granicznej układają się w strefie stanów średnich, w Widuchowej – na granicy stanów średnich i wysokich, w Białej Górze – na granicy stanów średnich i niskich. Stany wody w ujściowym odcinku Odry i na Zalewie Szczecińskim wahają się w strefie stanów wysokich, w Trzebieży – ostrzegawczych (nieznaczna cofka). Stany wody na odcinku wybrzeża morskiego wahają się w strefie stanów wysokich (w Świnoujściu – blisko ostrzegawczych). Stany rzek Przymorza Zachodniego układają się w strefie stanów średnich, w Białogardzie i Tychówku (Parsęta) – w dolnej strefie stanów wysokich z tendencją wzrostową.
Na terenie administrowanym przez RZGW w Szczecinie sytuacja monitorowana jest na bieżąco.
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
W ciągu minionej doby w regionie wodnym Warty wystąpiły lokalnie znaczne opady deszczu. Na południu odnotowano do około 10 mm deszczu, w Dobroszycach (zlewnia Widawki) do 17 mm. Największą sumę dobową zarejestrowano w Łodzi (36 mm). W środkowej części Regionu opad wyniósł średnio 5 do 16 mm, w zlewni Prosny do 10 mm. Na północy najwięcej deszczu spadło w zlewni Gwdy – do 30 mm (Sępolno Wielkie), w pozostałej części zlewni Noteci od 10 do 15 mm.
Na rzekach Regionu Wodnego Warty stany wody układają się głównie w strefie stanów średnich. Stany w strefie stanów wysokich (g. 6:00 UTC) występują na Oleśnicy (Niechmirów), Grabii (Łask), Wrześnicy (Samarzewo), dopływach Prosny: Niesobie i Swędrni, Kanale Mosińskim (Mosina), Wełnie (Kowanówko), Obrze (Bledzew), Noteci (Białośliwie) i Gwdzie (Ptusza). W związku z opadami deszczu na większości posterunków wodowskazowych obserwuje się tendencję wzrostową stanów wody.
Na Warcie powyżej zbiornika Poraj wystąpił wzrost stanów wody, do 18 cm dla wodowskazu Lgota Nadwarcie. W związku ze zwiększeniem odpływu ze zbiornika Poraj odnotowano wzrost stanów wody poniżej zbiornika (28 cm, wodowskaz Poraj). Na odcinku od m. Poraj do zbiornika Jeziorsko stany wody na Warcie wykazały niewielki (do 5 cm) wzrost stanów wody głównie w strefie stanów niskich, natomiast na dopływach wzrost do około 20 cm. Dla tego odcinka na Warcie prognozuje się dalszy wzrost stanów wody, do około 20 cm. Poniżej zbiornika Jeziorsko do Koła odnotowano wzrost stanów wody związany ze zwiększeniem odpływu ze zbiornika (zwiększenie odpływu 1.12 o godz. 14:00 UTC oraz 2.12 o godz. 6:30 UTC). Na Nerze wystąpił znaczny wzrost stanów wody, do 69 cm w Lutomiersku. Na Warcie na odcinku poniżej Koła do Kostrzyna n. Odrą sytuacja bardziej stabilna, z niewielkimi wahaniami i wzrostami stanów wody. Na dopływach odnotowano wzrost stanów do 17 cm na Wrześnicy (wod. Samarzewo). Na kolejną dobę na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko do Poznania spodziewany jest dalszy wzrost stanów wody, do około 18 cm w Kole, co jest związane m.in. ze zwiększeniem odpływu ze zbiornika.
Na Prośnie i jej dopływach stany wody wykazały wzrost stanów, do 39 cm w Gorzowie Śląskim. Stany wody znajdują się w strefach stanów wysokich na dopływach i Gorzowie Śląskim i średnich.
W zlewni Noteci również odnotowano trend rosnący stanów wody, do 14 cm dla wodowskazu Nakło-Zachód. Stany wody układają się w strefie stanów średnich, za wyjątkiem Białośliwia oraz Ptuszy na Gwdzie (strefa stanów wysokich). Dla dolnego odcinka Noteci (wodowskazy Gościmiec i Santok) prognozowany jest niewielkie wzrost stanów wody w strefie średnich. Dla potrzeb żeglugi na Noteci realizowane jest piętrzenie na obiektach RZGW w Poznaniu.
Na pośrednim i szczytowym stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia waha się na wysokości normalnego poziomu piętrzenia.
Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.
Czytaj dalej na nastepnej stronie...