Poniżej przytaczam kilka gatunków roślin, które znakomicie spełniają rolę oczyszczaczy środowiska wodnego:
Trzcina pospolita - występujący na podmokłych łąkach. Produkuje dużą ilość masy zielonej, przez co zużywa znaczną część azotu jaki występuje w glebie i wodzie. Oczyszcza w ten sposób okolice oczka z nadmiaru tego pierwiastka. Przez co woda w oczku nie zawiera go w nadmiarze i glony nie mają wystarczająco dużo składników aby się rozmnażać. Ta roślina może być też sadzona na terenie podmokłym czy przy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Sit rozpierzchły i skupiony - ozdobne, piękne kępy obu gatunków situ tworzą niebywałą ozdobę wokół oczka wodnego. Ta roślina akumuluje między innymi ołów i inne metale ciężkie w swoich częściach większym stopniu niż inne gatunki.
Miskanty – rośliny te potrzebują do wzrostu duże ilości składników odżywczych. Charakteryzują się dużą bujnością i obfitym wzrostem. Gdy w zbiorniku znajduje się nadmiar glonów z pewnością miskant sobie z tym poradzi. Zużyje on szybko składniki pokarmowe i dzięki temu mniej nutrientów popłynie wraz z wodami opadowymi do wody. Jednak należy zwróci uwagę na to, że miskat bardzo szybko się rozrasta.
Hiacynt wodny - kwitnąca roślina, o pływających korzeniach. Pobiera za ich pomocą składniki pokarmowe rozpuszczone we wodzie. Hiacynt wodny nie zimuje w naszych warunkach, do oczka wkładamy go gdy temperatura osiągnie powyżej 15 st. C.
Salwinia pływająca - to paproć, jako jedyna z tego gatunku występująca w Polsce. Znajduje się ona pod ochroną i nie można jej pozyskiwać z naturalnych zbiorników. Zawsze można kupić ją w sklepie ogrodniczym, zazwyczaj rozmnaża się sama i już na lata pozostaje w naszym zbiorniku zimując w osadzie na dnie.