Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Widły do obornika i słomy model Z
2016-01-12 -
Preparaty przeciw ślimakom IGLACO
2013-02-26 -
Rozłupywarka 8 ton ECO
2012-03-13 -
Okna Inwentarskie uchylne z szybą 60x40 cm
2012-04-20 -
Łyżkokrokodyl SHARK, szerokość 2000mm
2012-07-16
Stanowisko WIR w sprawie propozycji Zespołu ds. opracowania programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej
Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie propozycji Zespołu ds. opracowania programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej, które opracowano na podstawie dotychczasowych doświadczeń członków samorządu rolniczego oraz opinii i wniosków kierowanych do Izby przez hodowców trzody chlewnej.
Produkcja trzody chlewnej zapewnia utrzymanie tysięcy rodzin rolniczych. Wartością dodaną przy wsparciu gospodarstw rodzinnych będzie zmniejszenie bezrobocia na wsi oraz wzrost dochodu i produkcyjności tych gospodarstw. Jest to bardzo istotne, gdyż w obecnych realiach, znalezienie pracy w innych działach gospodarki jest bardzo trudne.
W naszej opinii nie należy zatem zupełnie przekreślać szans rozwojowych mniejszych gospodarstw. Proponowane przez Zespół ekspertów preferencje dla producentów utrzymujących stada loch w przedziale 150-750 sztuk spowodują zachwianie produkcji oraz problemy środowiskowe. Te argumenty jeszcze nie tak dawno były podnoszone w walce z dużymi koncernami, które próbowały lokować wielkofermową produkcję trzody chlewnej na terenie naszego kraju.
Jako samorząd rolniczy zdecydowanie sprzeciwiamy się takiemu podejściu, dostrzegając w przedstawionych przez Zespół propozycjach lobbing dużych gospodarstw fermowych i zakładów mięsnych. Ponadto wsparcie dla dużych stad wyeliminuje z rynku kolejną część gospodarstw produkujących trzodę chlewną, gdyż warunki konkurencji będą zachwiane, co w efekcie spowoduje dalszy spadek pogłowia. Część osób straci też swoje podstawowe źródło utrzymania, co z kolei wymagać będzie wprowadzenia przez Rząd programu socjalnego dla osób, które zrezygnują z produkcji trzody chlewnej.
Mając na uwadze skalę problemu, dotykającego cały kraj, apelujemy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zajęcie oficjalnego stanowiska wobec propozycji programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej oraz o podjęcie działań zmierzających do wszczęcia prac legislacyjnych, uwzględniających postulaty samorządu rolniczego.