Notowania zbóż. Osłabienie dolara przyczyną wzrostów w USA i spadków w UE (23.03.2015)

Poniedziałek to kolejny dzień słabszego dolara i wyższych cen większości kontraktów rolnych notowanych na amerykańskich giełdach.

Notowania zbóż. Osłabienie dolara przyczyną wzrostów w USA i spadków w UE (23.03.2015)

Notowania zbóż

Korekta na rynku eurodolara rozpoczęła się po ubiegłotygodniowym posiedzeniu FED z którego wynikało, że oczekiwana podwyżka stóp procentowych w USA odwlecze się w czasie. Notowania zbóż i soi (najbliższe serie) wzrosły wczoraj w Chicago od 0,8%-pszenica przez 1%-soja do 1,4%-kukurydza. Kontrakty unijne na Matif reagowały negatywnie na drożejące euro, stąd najbliższe serie pszenicy i kukurydzy lekko spadły a rzepaku tylko minimalnie wzrosły na zamknięciu poniedziałkowej sesji.

O tym jak wielki wpływ na amerykański eksport mają relacje dolara w stosunku do innych walut, świadczą opublikowane wczoraj chińskie dane na temat importu kukurydzy do tego kraju za miesiąc luty. Amerykański eksport kukurydzy do Chin w lutym spadł o 90% do symbolicznych 13,6 tys. ton, podczas gdy Ukraina wyeksportowała w tym czasie do Chin aż 574,0 tys. ton kukurydzy (wzrost trzykrotny). Obawy eksportowe zostały złagodzone przez publikowane później przez USDA, cotygodniowe dane o wysyłkach eksportowych.

Tygodniowe załadunki kukurydzy amerykańskiej wzrosły do 999,7 tys. ton z 735,3 tys. ton tydzień wcześniej. Tygodniowe wysyłki pszenicy wyniosły 511,1 tys. ton (podobnie jak tydzień wcześniej), a eksport soi spadł z 584,5 tydzień wcześniej do 519,5 tys. ton.

Sezonowy spadek sprzedaży eksportowej soi z USA dużo bardziej widoczny jest w czwartkowych raportach pokazujących nowe umowy eksportowe. Tymczasem rekordowe zbiory soi w Brazylii nabrały tempa, osiągając poziom ok. 60% areału. Jednak na horyzoncie są pewne zagrożenia związane z zapowiadanymi na ten tydzień protestami kierowców ciężarówek (analogiczne blokady dróg w lutym wywołały wzrosty notowań soi),  jeśli rozmowy z rządem zakończą się brakiem porozumienia.

W poniedziałek kanadyjski urząd statystyczny opublikował prognozy zbiorów na sezon 2015/16. Produkcja rzepaku powinna w tym roku wynieść 16,0 mln ton (prognoza nie zmieniła się w ciągu miesiąca) i będzie to mniej (jeśli się potwierdzi) o 0,4 mln ton niż rok temu. Zmniejszyły się nieco (miesiąc do miesiąca) prognozy zbiorów pszenicy w Kanadzie do 29,5 mln ton (29,3 mln ton rok wcześniej).


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: