Powrót obaw związanych z pogodą sprowokował długo oczekiwaną korektę wzrostową notowań pszenicy w Chicago. W prawdzie w piątek przeważały spadki notowań amerykańskich zbóż i soi, to jednak w wyniku czwartkowego 7% wybicia w górę, pszenica zamknęła tydzień na CBoT ponad 6% wzrostem.
Notowania zbóż
Wsparciem dla cen pszenicy są bieżące problemy pogodowe w USA, takie jak nadmierne opady w części pasa upraw pszenicy ozimej i możliwość szkód mrozowych. Należy pamiętać także o prawie pewnym zjawisku El Nino, które w dłuższym terminie może wyrządzić szkody w uprawach pszenicy w Australii i Indiach. Jednak po stronie podażowej znajduje się zapowiedź zniesienia już w maju cła eksportowego przez Rosję, co skutkować powinno pojawieniem się na rynku ok. 2 mln ton taniej rosyjskiej pszenicy.
Tylko lekki tygodniowy wzrost odnotowała amerykańska kukurydza. Seria lipcowa na kukurydzę zyskała w ciągu tygodnia tylko 0,7%. Szybkie tempo zasiewów kukurydzy wywiera presję spadkową na ceny kontraktów futures. Uczestnicy rynku przewidują, że do niedzieli wysiane może być już 80% areału (raport USDA ukaże się dzisiaj po sesji). Informa Economics prognozuje powierzchnię zasiewów amerykańskiej kukurydzy na 88,7 mln akrów, lekko w dół w stosunku do raportu USDA.
Warto odnotować prowzrostowy wpływ słabnącego dolara na amerykańskie kontrakty. W minionym tygodniu USD osłabił się do EUR aż o 2,3%. Oczywiście droższe euro to mniejsza konkurencyjność unijnych towarów na rynku międzynarodowym, gorsza sprzedaż eksportowa np. unijnej pszenicy.
Notowania zbóż i rzepaku w UE
W skali tygodnia, unijny kontrakt na pszenicę tylko częściowo skorzystał z silnego wybicia w Chicago, seria wrześniowa podrożała o 1,25 euro do 174,5 eur/t.
Notowania kukurydzy i rzepaku na Matif były w ubiegłym tygodniu stabilne. Kukurydza potaniała od piątku do piątku jedynie 0,25 euro do 154,5 eur/t. Seria sierpniowa unijnego rzepaku straciła w tym czasie 0,5 euro do 353,75 eur/t.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT/Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl