Notowania zbóż i oleistych
Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, lekkie spadki w Chicago miały miejsce, przy słabnącym dolarze i silnym odbiciu notowań ropy w wyniku publikacji danych pokazujących kurczenie się zapasów w USA.
Fundusze hedgingowe zrealizowały w środę część zysków z długich pozycji w kukurydzy i soi. Kapitał spekulacyjny, który napędza już od dłuższego czasu wzrosty notowań soi i śruty sojowej, sprzedał w środę netto (w Chicago) ok.: 7,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 9 tys. na kukurydzę i 2 tys. na pszenicę. Inwestorzy ci mają olbrzymią pozycję długą netto (przewaga kupionych kontraktów) w soi i śrucie sojowej, długą w kukurydzy, ale krótką (przewaga sprzedanych kontraktów) w pszenicy.
W Paryżu, zarówno kukurydza jak i pszenica zanotowały 0,5% (0,75 eur/t) wzrosty. Najbliższą serią pszenicy jest teraz termin wrześniowy (nowe zbiory), wyceniony na wczorajszym zamknięciu na 160,25 eur/t. Czerwcowa kukurydza (stare zbiory) zamknęła dzień na poziomie 162 eur/t, podczas gdy kukurydza z nowych zbiorów (seria listopadowa) została wyceniona na 164 eur/t (tak jak dzień wcześniej).
Unijny rzepak oddał wczoraj część z wtorkowych wzrostów, majowa seria potaniała 1,25 euro, do 369,5 eur/t, po wzroście o 6,5 euro, dzień wcześniej. Rzepak pozostaje jednak drogi za sprawą wysokich notowań kompleksu sojowego i canoli.
Wczoraj swój miesięczny raport opublikował FranceAgrimer. Raport skorygował w górę do 12 mln ton (z 11,5 mln t) francuski eksport pszenicy poza UE. Podniesiono też szacunki eksportu wewnątrz UE z 7,1 mln ton do 7,3 mln ton.
Czytaj dalej na następnej stronie...