Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
Mulczery ORSI Young
2015-02-04 -
Przyczepa rolnicza typ DB 14 000
2014-10-16 -
DRAMIŃSKI wilgotnościomierz TwistGrain pro
2020-05-05 -
Ciągniki Kubota M7040
2014-04-04 -
Przyczepa rolnicza ZASŁAW D-737AA-12
2014-01-17
Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowy tydzień na giełdowym rynku (11.03.2016)
Najbliższe serie kontraktów na zboża i oleiste, z wyjątkiem pszenicy w Chicago, zamknęły piątek lekkimi wzrostami. W przypadku amerykańskich kontraktów był to drugi tydzień wzrostowy z rzędu. Wsparciem dla wyższych cen, były dobre dane tygodniowe na temat amerykańskiego eksportu. Rośnie konkurencyjność amerykańskich eksporterów na rynku kukurydzy i soi, wraz ze wzrostem wartości brazylijskiego reala.
Notowania zbóż i oleistych w USA
Ubiegłotygodniowe, skokowe, osłabienie dolara względem euro (także innych walut) daje szanse dalsze umacnianie eksportu z USA. Na razie wysyłki eksportowe kukurydzy, pszenicy i soi pozostają w tyle za poprzednim sezonem, ale opóźnienia systematycznie maleją. Nadal widoczny jest wpływ EL-Nino na rynki. Ulewne deszcze, padające na wielu obszarach Brazylii, spowalniają zbiory soi, a susza w Indonezji przyczynia się do systematycznych wzrostów notowań oleju palmowego.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, prowzrostowo na ceny oleistych i zbóż działa rynek ropy. Wyższe ceny ropy, to większa opłacalność produkcji biopaliw (kukurydza, oleje roślinne) i szansa na wzrost popytu.
Warto też pamiętać o sytuacji w której, kapitał spekulacyjny posiadał do niedawna rekordową liczbę sprzedanych (netto) kontraktów na kukurydzę i bliską rekordu – na pszenicę na giełdzie w Chicago. W ubiegłym tygodniu, widoczne było zmniejszanie zaangażowania spekulantów w grę na dalsze spadki notowań (odkupowanie kontraktów).
Notowania zbóż i oleistych w Paryżu
W Paryżu, piątek i cały tydzień przyniósł lekkie odbicie notowań zbóż i rzepaku w górę. Zakończyła w czwartek obrót, wyceniana bardzo nisko, marcowa seria kontraktów na pszenicę, po tym jak, tuż przed wygaśnięciem, pszenica zaliczała swoje wieloletnie minima. Jednak skala, ubiegłotygodniowych, wzrostów notowań została w Paryżu ograniczona przez silny wzrost wartości wspólnej waluty, w stosunku do dolara amerykańskiego, w przypadku pszenicy, dodatkowo przez publikację dobrych prognoz dla UE. Marcowy raport USDA podniósł szacunki ubiegłorocznych zbiorów pszenicy w Unii (także zapasów na koniec tego sezonu), a Komisja Europejska zapowiedziała, że zapasy pszenicy w UE wzrosną w kolejnym sezonie, mimo gorszych zbiorów.
Czytaj dalej na następnej stronie...