Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
Rozrzutnik obornika N280/2 – 10t
2016-01-14 -
Wagoworkownica elektroniczna WE-50 DUO
2014-08-27 -
Przemysłowy Mieszalnik Pasz PMP 1.
2013-07-31 -
Schładzalniki zamknięte typu DF 95L
2013-01-24 -
Pionowy Mieszalnik Pasz (odpylanie boczne)
2016-02-05 -
Trimble® FieldLevel™ II System
2015-05-06
Notowania zbóż i oleistych. Wzrost kontraktów na towary rolne w USA (2.06.2015)
Zamykanie krótkich pozycji, wsparte było wczoraj skokowym osłabieniem dolara i gorszymi od oczekiwań danymi o stanie amerykańskich upraw. Plotki o możliwym porozumieniu w sprawie Grecji, wywindowały we wtorek kurs eurodolara o ponad 2% w górę.
Bardzo silne osłabienie dolara amerykańskiego, pomogło w rozwinięciu poniedziałkowych wzrostów na amerykańskim rynku zbóż. Do grona drożejących towarów dołączyła wczoraj także soja i śruta sojowa.
Notowania zbóż i oleistych
Zamykanie krótkich pozycji, to nic innego jak odkupowanie kontraktów. Przy tak dużym zaangażowaniu kapitału spekulacyjnego w krótkie pozycje na towarach rolnych (pisałem o tym wcześniej), każdy pretekst może spowodować, nawet przesadnie silną reakcję. Tak też było wczoraj na rynku amerykańskiej pszenicy, która zyskała blisko 4% (seria najbliższa). Pokrycie krótkich pozycji miało miejsce także na rynku kukurydzy i soi. Wycena najbliższej serii kukurydzy wzrosła o blisko 2%, czyli mniej więcej tyle o ile osłabił się dolar w stosunku do euro. Soja odbiła w górę o 1,6% (spekulanci zajmowali tu rekordową pozycję krótką), a śruta sojowa (w poniedziałek zaliczyła swoje wieloletnie minimum) podrożała wczoraj o 1,8%.
Jak wskazuje Andrzej Bąk, makler e-WGT, obok bardzo silnej przeceny USD, do realizacji zysków zachęciły poniedziałkowe dane USDA z postępu i kondycji amerykańskich upraw (ukazały się po poniedziałkowej sesji). Amerykańskie dane pokazały wpływ nadmiernych opadów na pogorszenie kondycji pszenicy ozimej i wolne tempo zbiorów. Lekko rozczarowujące były też dane dla kukurydzy, inwestorzy oczekiwali dalszego polepszenia stanu upraw, USDA pozostawił jednak ocenę na poziomie sprzed tygodnia. W przypadku soi, uczestnicy rynku oczekiwali szybszego tempa zasiewów, mimo że i tak wyprzedza ono średnią. Wsparciem cen soi były także doniesienia o stratach mrozowych w uprawach kanadyjskiej canoli. Ocenia się, że nawet 10% upraw canoli może wymagać przesiewu.
Czytaj dalej na następnej stronie...