Notowania zbóż i oleistych. Tylko pszenica do góry

Dobre dane o kondycji amerykańskich upraw i początek zbiorów, wywierają presję spadkową na notowania kukurydzy i soi na giełdzie w Chicago. W poniedziałek, już po zamknięciu sesji w Chicago, ukazał się cotygodniowy raport „Crop Progress”, który pokazał poprawę kondycji soi i brak zmian stanu upraw kukurydzy (oczekiwano pogorszenie). Zaawansowanie amerykańskich zbiorów wynosi odpowiednio: 10%-kukurydza (7% przed rokiem i 15% średnia pięcioletnia) i 7%-soja (3%-rok temu i 7%-średnia pięcioletnia).

Notowania zbóż i oleistych. Tylko pszenica do góry

Notowania zbóż

Drożejący dolar nie sprzyja wzrostom amerykańskich kontraktów, jednak najtańszy w historii brazylijski real przekształca ten kraj w „dyskont” zaopatrujący globalnych importerów w najtańsze towary.

Jak zwraca uwagę Andrzej Bąk z e-WGT, olbrzymie znaczenie na notowania towarów rolnych wywierają relacje walutowye. Standardem jest, że zyskujący na wartości dolara amerykański wywiera presję spadkową na ceny głównych surowców oraz towarów rolnych. USA są największym na świecie producentem i eksporterem kukurydzy i soi (w przypadku soi konkurują z Brazylią) oraz do niedawna największym eksporterem pszenicy. Silny dolar pogarsza konkurencyjność amerykańskiego eksportu i wymusza przeceny kontraktów giełdowych. I na odwrót, słaba krajowa waluta stymuluje eksport towarów. 

Skutecznie przed nadmiernym eksportem pszenicy, wynikającym ze słabnącego rubla, broni się Rosja, poprzez cła eksportowe uzależnione od aktualnego kursu rubla wobec usd.

Takich barier celnych nie tworzy Brazylia, a jej waluta jaką jest real, od długiego już czasu znajduje się w trendzie spadkowym. We wtorek real spadł do poziomu najniższego w historii w stosunku do dolara amerykańskiego. Warto mieć świadomość, że Brazylia to największy na świecie producent i eksporter cukru, kawy, a w przypadku soi konkuruje o miano pierwszeństwa z USA. To także wielki producent i eksporter kukurydzy. Coraz tańszy brazylijski towar wymusza przeceny na światowym rynku.


Chiny ponownie straszą inwestorów

Dzisiaj w nocy opublikowane zostały dane z chińskiej gospodarki. Wstępny indeks PMI dla przemysłu był gorszy od oczekiwań i wyniósł zaledwie 47 pkt. Jest to najniższy wynik od 6,5 roku oraz 7 z rzędu poniżej symbolicznej granicy 50 pkt. Po tych danych tracą wszystkie największe parkiety akcji.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: