Notowania zbóż i oleistych. Spadki w końcówce tygodnia (20.11.2015)

Czwartkowy optymizm, związany z lepszymi od oczekiwań wynikami amerykańskiego i unijnego eksportu, nie trwał długo i już w piątek kontrakty na zboża i oleiste (z wyjątkiem rzepaku) traciły na wartości, zarówno w Chicago jak i na parkiecie w Paryżu. Przeceny nie były jednak duże i mieściły się w większości przypadków w 0,7% (seria najbliższa), jedynie śruta sojowa straciła ponad 1%.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki w końcówce tygodnia (20.11.2015)

Notowania zbóż

Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, piątkowe zachowanie eurodolara (dolar umocnił się do euro o 0,8%) wywierało presję spadkową na amerykańskie kontrakty. Jednak z osłabienia euro skorzystał tylko rzepak, podczas gdy unijna pszenica i kukurydza zamknęły piątek na minimalnym minusie.

W skali całego tygodnia, najmocniej straciła śruta sojowa (-2%), oraz canola i pszenica na CBoT (po -1,5%). Unijny kontrakt na pszenicę (seria najbliższa) zamknął tydzień na tylko symbolicznym minusie (-0,75 eur/t). Do kontraktów, które w rozliczeniu tygodniowym, lekko zyskały na wartości należała kukurydza. W Chicago najbliższa seria kukurydzy podrożała w minionym tygodniu o 1,4%, a analogiczny kontrakt notowany w Paryżu umocnił się o 0,6%. Także unijny rzepak zamknął tydzień zyskiem w wysokości 4,5 eur/t (+1,2%).

W niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Argentynie. Jeszcze nieoficjalne dane mówią o wygranej opozycyjnego kandydata Mauricio Macri, który obiecuje obniżenie ceł eksportowych na surowce rolne. W tym miejscu należy przypomnieć, że Argentyna jest największym na świecie eksporterem śruty sojowej, liczącym się także w przypadku soi i kukurydzy. Jeśli obietnice będą wprowadzone w życie, przełoży się to na gwałtowny wzrost podaży tanich towarów pochodzących z Argentyny.

W poniedziałek, przed południem w Paryżu i podczas sesji nocnej w Chicago, mocno na wartości traci cały kompleks sojowy. Przeceny najbliższych serii sięgają teraz od 1%-olej sojowy do 1,3 i 1,4% śruta i soja. W konsekwencji grudniowy kontrakt na soję wybił się dołem z trwającej przez blisko 2 tygodnie konsolidacji i wyceniany jest najniżej w historii notowań tej serii.

Śladem soi podążają też zboża, także pod presją umacniającego się dzisiaj dolara, pszenica tanieje teraz w Chicago o 1%, a kukurydza o 0,6%.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: