Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Agregat Uprawowy Z Wałem Przednim 2,7 M
2014-01-06 -
Zetor Proxima Plus
2016-02-25
Notowania zbóż i oleistych. Pszenica dalej tanieje (30.11.2015)
Grudniowa seria na pszenicę potaniała w Chicago o 1,2% na początku tygodnia, podczas gdy kukurydza i kompleks sojowy zanotował lekkie wzrosty. W Paryżu zmiany notowań były w poniedziałek minimalne. Grudniowa pszenica potaniała 0,5 euro, rzepak podrożał 0,25 euro, a kukurydza pozostała na poziomie z piątku (serie najbliższe).
Notowania zbóż
Jak relacjonuje sytuację na giełdowym rynku zbóż i oleistych Andrzej Bąk z e-WGT, osłabienie notowań pszenicy w Chicago jest konsekwencją korzystnych warunków atmosferycznych, obok oczywiście braku konkurencyjności w eksporcie. W środkowo-zachodnich stanach USA, w zeszłym tygodniu oraz w weekend, spadły ulewne deszcze, które powinny wpłynąć na poprawę stanu upraw ozimych. Wczorajszy raport USDA (Crop Progress) to potwierdził - wzrósł o 2% do 55%, udział plantacji zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii (nadal jest to gorzej niż 58% rok temu).
Deszcze spadły także na Ukrainie, co w połączeniu z relatywnie ciepłą pogodą, jest również bardzo korzystne dla upraw ozimych. Jednak, ze względu na jesienną suszę, udział areału pszenicy w złym stanie sięga 36% i jest prawie dwa razy wyższy niż w ubiegłym roku. Do tej pory wysiano dopiero 90% planowanego areału zbóż ozimych. Jednak mniejszy areał zasiewów ozimin i wiosenne przesiewy powinny przełożyć się na silny wzrost produkcji kukurydzy na Ukrainie w przyszłym roku.
W Chicago, uczestnicy rynku zgłosili do fizycznej dostawy już 3860 kontraktów na pszenicę (seria grudniowa) co sugeruje, że ceny na rynkach fizycznych są niższe od futures.
Wsparciem dla wzrostów notowań amerykańskiej kukurydzy i soi było ogłoszenie w poniedziałek przez EPA, nowych wyższych, wymogów stosowania biopaliw.
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), podniosła minimalne poziomy wykorzystania paliw odnawialnych, w paliwach, do poziomów wyższych niż te proponowane w maju, ale poniżej pierwotnych założeń. Wpłynie to na zrewidowanie w górę przez USDA, krajowego wykorzystania kukurydzy i soi do produkcji biopaliw.
Amerykański eksport pszenicy, kukurydzy i soi (ten zrealizowany) pozostaje w tyle za ubiegłym sezonem z powodu umacniającego się dolara.
Czytaj dalej na następnej stronie...