Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Prasa Roundpack
2014-03-19 -
Siewnik do ogórka MAX PNEUMATIC
2020-05-13 -
Mulczery ORSI VM 140/230
2015-02-04 -
Roztrząsacz obornika SIP ORION 100
2020-07-23 -
FLORAMIX POMIDOR Nawóz płynny dla warzyw
2012-01-16 -
Pompa rotacyjna DK
2011-05-25 -
Opryskiwacz Tago B
2020-08-05
Notowania zbóż i oleistych. Po dobrym otwarciu kontrakty zamknęły się lekkimi spadkami (09.09.2015)
W ostatnich dniach widoczna jest silna korelacja pomiędzy globalnym rynkiem akcji, surowców oraz zbóż i oleistych. Niczym nie uzasadniona poprawa nastrojów na rynku akcji, widoczna od początku tygodnia, wspierała także odbicie w górę na rynku kukurydzy, pszenicy i soi.
Notowania zbóż
Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, w środę entuzjazm panował podczas notowań w Azji i Europie, także dzienna sesja w USA otworzyła się na plusach. Zyskiwały kontrakty na główne towary rolne. W kolejnych godzinach, amerykańskiej sesji, nastąpiło załamanie notowań, indeksy akcji zaczęły gwałtownie spadać, ciągnąc za sobą surowce i interesujące nas kontrakty na zboża i oleiste.
Tendencja spadkowa zarysowała się jeszcze przed zamknięciem sesji w Paryżu, stąd unijne kontrakty (pszenica, kukurydza, rzepak) zaliczyły w czwartek delikatne minusy. Amerykańskie kontrakty traciły wraz z upływem czasu, w konsekwencji jedynie kukurydza utrzymała się do końca sesji na minimalnym plusie, podczas gdy pszenica i soja straciły na wartości.
We wtorek, po amerykańskiej sesji, opublikowany został raport o kondycji amerykańskich upraw, który pokazał, że stan ich się praktycznie nie zmienił się w ciągu tygodnia (rynek oczekiwał pogorszenia). Kukurydza została oceniona na 68% w kategorii „dobra” i „bardzo dobra”, natomiast soja została oceniona na 63%, jako „dobra” lub „bardzo dobra”.
Przed nami piątkowy raport USDA z wrześniową prognozą bilansu na rynkach rolnych. Przed miesiącem, dane okazały się lepsze od oczekiwań i wywołały falę przecen. Tym razem, większość analityków oczekuje lekkiego cięcia prognozowanych plonów amerykańskiej kukurydzy i soi. USDA może dokonać także korekty w dół amerykańskiego i unijnego eksportu pszenicy.
Czwartkowe przedpołudnie – śladem wczorajszego zamknięcia w USA, azjatyckie indeksy kończą dzień na sporych minusach (pierwszy raz w tym tygodniu). Także na początku sesji w Europie, główne indeksy przybrały kolor czerwony.
Czytaj dalej na następnej stronie...