Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Łyżka prosta seria 200
2012-01-05 -
Walce do kiszonki FORTSCHRITT
2020-05-28 -
Wyposażenie chlewni - hodowla tuczników
2014-07-10 -
System magazynowy Unibin
2014-01-08 -
Ładowarka kołowa GIANT V5003T X-TRA
2015-04-22
Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na pszenicę wybiły w górę (04.11.2015)
Unijny kontrakt na pszenicę podrożał wczoraj o 4,25 eur/t (+2,4%) do poziomu 184,5 eur/t – było to najwyższe zamknięcie od lipca tego roku. Zachowanie unijnego kontraktu stoi w sprzeczności z najnowszymi danymi KE mówiącymi o nowym rekordzie produkcji pszenicy w UE. Jak jednak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT wyznacznikiem dla unijnych notowań jest zachowanie się, ulubionego przez spekulantów, kontraktu w Chicago.
Notowania zbóż
W USA wczoraj, po mocno ujemnym otwarciu (-1,4% o godz 16:00), nastąpił gwałtowny wzrost notowań pszenicy, w efekcie grudniowa seria zakończyła dzień na blisko 2% plusie. I to w sytuacji podążania w górę notowań amerykańskiej waluty, dolar umocnił się w czwartek do euro o blisko 1%, do poziomu najwyższego od lipca tego roku. Wśród przyczyn wzrostu wymienia się spekulacyjne zakupy „techniczne” - uaktywnienie automatycznych zleceń kupna po przebiciu przez kontrakt 100 dniowej średniej kroczącej. Wczoraj notowania pszenicy w Chicago dotarły do ważnego poziomu oporu (szczyty z 10 sierpnia i 7 października), który to poziom powinien spowodować odwrót, ale w przypadku jego pokonania otwiera się droga do dalszych wzrostów.
Oczywiście, jak zawsze po silnym ruchu w górę lub w dół, szuka się uzasadnienia wśród czynników fundamentalnych. Na rynku pszenicy od dłuższego już czasu obecny jest niepokój o stan ozimin w Basenie Morza Czarnego. Teraz pojawił się nowy czynnik prowzrostowy, niepokojące informacje płyną z Australii, gzie zaczęły się tegoroczne zbiory pszenicy. Gwałtowne ulewy pojawiły się wczoraj wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii, zapowiadane są opady, w środę i czwartek, na poziomie 100 mm (wcześniej te tereny dotknięte były suszą). Deszcze w czasie zbiorów mogą spowodować olbrzymie straty, głównie w jakości ziarna, przekwalifikowując je na cele paszowe. W tym miejscu należy dodać, że Australia jest czwartym eksporterem pszenicy na świecie i w przypadku ograniczenia eksportu z tego kraju, otwierają się lepsze perspektywy dla wysyłek amerykańskiego ziarna np. do Indonezji.
Wydaje się, że obecne zawirowania pogodowe w Australii zmuszą USDA do cięcia prognoz produkcji pszenicy w przyszłotygodniowym raporcie. Jednak z drugiej strony powinna nastąpić duża korekta w górę w przypadku unijnych zbiorów.
Czytaj dalej na następnej stronie...