Perspektywy dla amerykańskiej i światowej produkcji soi w sezonie 2015/16 są nadal bardzo dobre, po rekordowym sezonie 2014/15. Jeszcze wiosną zapowiadały się rekordy produkcji i soja taniała. Jednak notowania soi w Chicago (podobnie jak zbóż) rosły od połowy czerwca, gdy kapitał spekulacyjny odwracał swoje pozycje (kupował kontrakty), gdy deszczowa pogoda stwarzała farmerom amerykańskim problemy w terminowym dokończeniu zasiewów soi.
W czwartek USDA opublikował słabe dane eksportowe dla amerykańskiej kukurydzy i soi i powyżej oczekiwań dla pszenicy.
Raport tygodniowy USDA (umowy eksportowe netto zawarte w tygodniu kończącym się 16-lipca):
-
Pszenica: 502,8 tys. ton (oczekiwano: 200-400 tys. ton);
-
Kukurydza: 534,8 tys. ton (oczekiwano: 550-950 tys. ton;
-
Soja: 322,6 tys. ton (oczekiwano: 300-550 tys. ton);
Środowy raport EIA pokazał spadek przerobu amerykańskiej kukurydzy na etanol.
W Rosji żniwa są mocno zaawansowane, Min.Rol.Federacji Rosyjskiej podaje, że do 23 lipca zebrano już 27,5 mln ton zbóż.
Waluty i ropa
Zachowanie się eurodolara preferowało wzrosty (łagodziło spadki) amerykańskich kontraktów. Kurs dolara w stosunku do euro spadł na czwartkowym zamknięciu o 0,6%. Jednak w przypadku soi i np. ropy o spadkach tych kontraktów zdecydowały czynniki fundamentalne i techniczne. Dolar osłabia się, w sytuacji gdy olbrzymia większość komentatorów przewidywała umocnienie, teraz pojawiają się opinie, że obecne poziomu pary EUR/USD uwzględniają już tegoroczne podwyżki stup procentowy w USA i że USD nie musi zyskiwać na wartości. Paradoksalnie, pojawianie się takich poglądów otwiera drogę do spadków eurodolara - przecież ktoś musi chcieć kupować, gdy najwięksi gracze sprzedają i na odwrót.
Notowania złotego są stabilne i mimo głębokich przecen na krajowym rynku akcji w ostatnim czasie, nasza waluta pozostaje silna. W czwartek złoty zamknął dzień na poziomie ok. 4,12 zł za euro i 3,75 zł za usd.
Kolejne rekordy słabości ustanawiała w czwartek ropa. Najbliższa seria ropy WTI straciła wczoraj 1,5%, do 48,6 usd za baryłkę i była najtańsza od początku kwietnia. Przypominam, że wieloletnie minima z połowy marca dla ropy WTI (seria najbliższa-wykres kontynuacyjny) leżą w okolicy 43 usd za baryłkę.
Czytaj dalej na następnej stronie...