Notowania zbóż i oleistych. Spadki na Matif, mieszane zamknięcie na CBoT (12.11.2015)

Kontrakty na zboża i soję znajdują się pod presją bardzo optymistycznych prognoz zawartych w listopadowym raporcie USDA. Dodatkowo silny trend spadkowy uwidocznił się na całym rynku surowcowym, wspierany jest danymi pokazującymi spowolnienie chińskiej gospodarki w tym importu - relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki na Matif, mieszane zamknięcie na CBoT (12.11.2015)

Notowania zbóż

Miedź ustanowiła wczoraj swoje 6 letnie minimum, a ropa się do analogicznego poziomu zbliża. W przeciwieństwie do Chin, przyspieszać zaczyna amerykańska gospodarka, a najważniejsza waluta świata (USD) umacnia się w oczekiwaniu na grudniową podwyżkę stup procentowych w USA. Rosnący w siłę dolar, pogarsza i tak już małą konkurencyjność amerykańskich zbóż - pokazały to dane USDA w postaci cięcia eksportu kukurydzy i pszenicy. Na początku przyszłego roku ruszą zbiory soi w Ameryce Południowej i skończy się okres silnego popytu na drogą amerykańską soję, a część wcześniejszych zakupów (robionych asekuracyjnie) może być anulowana. Rynek amerykański jest wyznacznikiem cen zbóż i oleistych dla całego świata. Stąd słaby popyt na zboża z USA, być może niebawem także soję, przeważa nad czynnikami wzrostowymi.
 
A do tych prowzrostowych czynników należy zaliczyć problemy wynikające z przeciągającej się tegorocznej suszy w Basenie Morza Czarnego. Reuters donosi, że problemy w okresie zasiewów pszenicy ozimej na Ukrainie przypominają te z 2011 roku, kiedy to Ukrainę nawiedziła jedna z najbardziej dotkliwych w historii susza.

Po spotkaniu z eksporterami, władze Kijowa ogłosiły podpisanie pod koniec listopada memorandum, którego celem jest określenie limitów eksportowych poszczególnych zbóż. Biorąc pod uwagę niezadowalający stan zbóż ozimych, rząd chce zapewnić samowystarczalność, szczególnie w zakresie pszenicy, na następny sezon. Stąd też mogą pojawić się jakieś ograniczenia eksportowe jeśli sytuacja upraw nie poprawi się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Warto w tym miejscu dodać, że wzrosła rola Ukrainy na rynku eksportowym pszenicy w tym sezonie. Tegoroczne zbiory pszenicy na Ukrainie były bardzo udane i oceniane są (przez USDA) na 27 mln ton (rok temu niecałe 25 mln t), a eksport na rekordowe 15 mln ton (rok wcześniej 11,3 mln t). Dla porównania Australia powinna zebrać w tym sezonie 26 mln t i wyeksportować 17 mln ton. Te same dane dla Kanady to 26 i 20 mln ton.

Dzisiaj, zamiast w czwartek, USDA opublikuje cotygodniowe dane o zamówieniach eksportowych netto na amerykańskie zboża i soję. Szczególnie dla soi raport będzie bardzo ważny i pokaże czy niższe ceny zachęcą do amerykańskich zakupów, czy też importerzy czekają już na tanie dostawy z Brazylii (po nowym roku).

 
Dla rynku kukurydzy (także śruty sojowej i soi) ważne mogą się okazać wybory prezydenckie w Argentynie (22 listopada), jeśli wygra kandydat opozycji to powinien zgodnie z zapowiedziami znieść cła eksportowe i na rynek światowy trafi duża podaż taniego towaru. Argentyna jest największym na świecie eksporterem śruty sojowej (30,6 mln t w tym sezonie w/g USDA) oraz liczącym się eksporterem kukurydzy (16 mln t), soi (11 mln t) i pszenicy (5 mln t).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: