Ponad 130 odmian 20 gatunków warzyw można było obejrzeć w kolekcji przygotowanej przez firmę Syngenta w gospodarstwie Katarzyny i Antoniego Kalinowskich, w miejscowości Turlejewo koło Inowrocławia, gdzie 21 września odbyło się polowe spotkanie warzywnicze. Było ono okazją, by przekonać się, jak w trudnych tegorocznych warunkach pogodowych poradziły sobie rośliny odmian wielu gatunków warzyw, zarówno dobrze już znane producentom, jak również te nowe, dopiero wprowadzane do bogatego portfolio firmy Syngenta.
Imponująca kolekcja warzyw na Kujawach
Kalafiory i brokuły – odmiany z potencjałem
Na poletka pokazowe przeznaczono dość dużą powierzchnię – w sumie około 2 ha – na której, pomimo trudnych w tym roku warunków pogodowych, można było porównać wzrost i plonowanie poszczególnych gatunków warzyw. Prym wśród nich wiodły warzywa kapustne. W bogatej ofercie odmian kalafiorów Rafał Żmuda, przedstawiciel firmy na południowo-wschodnią Polskę, zwracał uwagę na „3 siłaczy”, czyli odmiany Gohan F1, Cabral F1 i David F1. Nie bez powodu są to aż trzy odmiany, gdyż każda z nich polecana jest na inny termin uprawy. Gohan F1 może być uprawiany na zbiór od początku września. Spośród tej trójki cechuje się najsilniejszym wigorem i wręcz idealnie utrzymuje długość okresu wegetacji. – Gohan pozwala precyzyjnie planować zbiór róż i dostawy kalafiorów na rynek, gdyż dorasta w przewidzianym dla tej odmiany terminie. Potwierdziło się to zarówno w ubiegłym, jak i w bieżącym sezonie – podkreślał Rafał Żmuda. Odmiana cechuje się dobrym okryciem róż, które mają wysoką jakość, nadają się do sprzedaży zarówno na rynku świeżych warzyw, jak i do różyczkowania na potrzeby przemysłu. Kolejna odmiana – Cabral F1 – polecana jest do uprawy na zbiór od połowy września i przede wszystkim tym, którzy uprawiają kalafiory dla przemysłu, tworzy bowiem duże róże, łatwe do różyczkowania i dające mało odpadów w postaci kruszu. Podobne właściwości ma David F1, który z kolei jest traktowany jako odmiana zamykająca sezon uprawy kalafiorów. Polecany jest na zbiór od początku października, pozwala uzyskiwać dobrej jakości róże, które łatwo się różyczkuje. Rafał Żmuda zwracał też uwagę na odmianę Lecanu F1, znaną producentom kalafiorów na rynek świeżych warzyw. Jest ona niezawodna do uprawy latem, tolerancyjna wobec skrajanych warunków pogodowych, dobrze sobie poradziła również w tym sezonie. Zwiększa się także asortyment odmian kalafiorów odpornych na kiłę kapusty. Oprócz tych już znanych, jak Clapton F1, Claforsa F1 czy Clarina F1, dobrze zapowiada się odmiana – będąca jeszcze pod numerem – SG3062.
Wśród brokułów, dobrze znana jest odmiana Monaco F1, a nowość to Monrello F1, którą wyróżnia wysoka jakość róż, o grzybkowatym kształcie i drobnych pączkach. Będzie przede wszystkim polecana do uprawy na rynek świeżych warzyw. Ciekawa jest Monclano F1, pierwsza w ofercie Syngenty odmiana brokułu odporna na kiłę kapustnych. Charakteryzuje się poza tym wysoką jakością róż, które można kierować zarówno na rynek świeżych warzyw, jak też do różyczkowania. Zdobywa coraz większe uznanie producentów, zwłaszcza tych, którzy mają stanowiska skażone grzybem Plasmodiophora brassicae, sprawcą kiły kapusty. Oryginalną odmianą w ofercie Syngenty jest Monflor F1, pierwsza odmiana brokułu wieloróżyczkowego. Jak przypomniał R. Żmuda, projekt pod nazwą EasyBroQ, rozwijany od 2 lat przez firmę Syngenta, ma pozwolić na uprawę brokułów, które można będzie zbierać mechanicznie, uzyskując surowiec w postaci gotowych do zamrażania różyczek. W przypadku tej odmiany po posadzeniu nawet 40 tys. roślin na 1 ha, można uzyskać wysoki plon różyczek, ograniczając przy tym znacząco nakłady na ich zbiór.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Informacja Prasowa