| Autor: redakcja1

Chmiel - przyprawa i zioło

Chmiel - roślina kojarzona głównie z charakterystycznym smakiem piwa i goryczką. Szyszki chmielowe to także ciekawa przyprawa stosowana w kuchni. Nie należy przesadzać z ilością chmielu, bo potrawa będzie gorzka. Mało też się mówi o właściwościach leczniczych chmielu.

Chmiel - przyprawa i zioło
Szyszki chmielu łagodzą objawy menopauzy
 
Szyszki chmielu pozytywne wpływają na objawy menopauzy, skutecznie je łagodząc. Są one często wykorzystywane w terapii zastępczej z uwagi na fakt, że nie powodują powikłań zakrzepowo – zatorowych jak dzieje się to często w przypadku leków konwencjonalnych. Już 100 μg ekstraktu chmielowego wykazało pozytywne działanie w odniesieniu do objawów naczynioruchowych i innych dolegliwości związanych z menopauzą. Zaobserwowano znacznie zmniejszenie uderzeń gorąca i brak objawów ubocznych.
 
Działanie uspokajające i przeciwdepresyjne
 
Szyszki chmielowe, lupulina utrudniają przenoszenie bodźców do ośrodkowego układu nerwowego, co działa uspokajająco i wyciszająco. Badania udowodniły korzystny wpływ na sen, zmniejszenia aktywności motorycznej i spadek temperatury ciała. Inne badania wykazały, że dawka 5 mg pentobarbitalemu działa przeciwdepresyjne (Zanoli i wsp.). Chmiel pomocny będzie także w poprawie samopoczucia i zmniejszeniu bólów menstruacyjnych.
 
Działanie antyoksydacyjne
 
W badaniach wykazano m.in., że składnik ekstraktu – ksantohumol był porównywalny w działaniu z polifenolem 60 (zawiera katechiny z zielonej herbaty), a o wiele silniejszy niż witamina E oraz C powszechnie znane i stosowane antykosydanty. Z kolei kwasy goryczkowe chmielu hamują rozpad erytrocytów indukowany nadtlenkiem wodoru oraz hamują utlenianie lipidów.
 
Obecne w chmielu związki wykazują również działanie chemoprewencyjne – przeciwnowotworowe. Z przeprowadzonych badań In vitro wynika, że związki zawarte w chmielu hamują namnażanie się komórek rakowych raka piersi oraz prostaty, powodują także obumieranie komórek nowotworowych. Ale to tylko badania in vitro.
 
Napar chmielowy:

1 łyżkę szyszek chmielu zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut pod przykryciem, a potem przecedzić. Możemy pić od 1/4 do 1/3 szklanki, pół godziny przed posiłkami jako środek poprawiający trawienie, rozkurczowy i wzmacniający, a także łagodnie uspokajający.

 
Stosując preparaty z szyszek chmielu trzeba uważać, zwłaszcza gdy przyjmujemy inne leki uspokajające - należy wtedy skonsultować się z lekarzem. Suplementów z zawartością chmielu także nie należy przyjmować przez bardzo długi okres czas – a przynajmniej zasięgnąć porady lekarza.


Tagi:
źródło: