Wielkopolska Izba Rolnicza podczas II Walnego Zgromadzenia 6 grudnia zajęła stanowisko w sprawie zagrożenia ze strony rozprzestrzeniającego się wirusa ASF.
Bardzo poważnym problemem jest nierozwiązana kwestia dzików bytujących w obszarach, które nie są obwodami łowieckimi zarządzanymi przez Polski Związek Łowiecki. Dotyczy to w szczególności dzików przebywających w miastach i innych terenach wyłączonych. Bardzo często dziki bytujące w mieście żywią się resztkami żywności, która może być zakażona, a następnie są odławiane i wypuszczane w lasach. Takie dziki naszym zdaniem powinny być likwidowane. Nierozwiązany pozostaje problem nadmiernej populacji dzików w lasach prywatnych oraz na terenach Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Tereny powinny zostać zabezpieczone przed migracją zwierząt.
Zagadnieniem, które powinno zostać szeroko przedyskutowane i uzgodnione z producentami trzody są zasady przyznawania rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie. W porównaniu z częścią wschodnią kraju średnia wielkość stada w Wielkopolsce jest znacząco wyższa. Dlatego powinien zostać ustalony pułap ilości sztuk wyprodukowanych w ciągu roku, dostosowany do skali produkcji w danym województwie, od którego producenci mogliby otrzymywać takie rekompensaty. W obecnych realiach z produkcji trzody na bardzo małą skalę nie jest się w stanie utrzymać rodziny, dlatego gospodarstwa produkujące po kilka sztuk trzody rocznie lub produkujące
świnie tylko na potrzeby własne, które nie są w stanie spełnić zasad bioasekuracji powinny zaprzestać utrzymywania świń bez możliwości ubiegania się o rekompensaty. W pierwszej kolejności rekompensaty powinno się zapewnić producentom, dla których produkcja trzody to jedyne źródło utrzymania, a z przyczyn ograniczonych środków finansowych lub też starej infrastruktury gospodarstwa, nie są w stanie wystarczająco ochronić budynków przed wirusem ASF.
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w głąb kraju rząd powinien poważnie rozważyć wprowadzenie stref kompartmentu na terenie naszego kraju. Tworzenie takich stref jest niezbędne, aby utrzymać możliwość eksportu wieprzowiny na rynki unijne w przypadku znacznego rozszerzenia stref ASF. Wsparcie w procesie tworzenia kompartymentów powinny otrzymać w szczególności polskie grupy producentów trzody oraz gospodarstwa rodzinne.
źródło: Gospodarz.pl/ WIR