Ceny trzody chlewnej
Średnie targowiskowe ceny żyta i jęczmienia były mniejsze niż rok wcześniej odpowiednio o 12% i 13%. Zniżka cen trzody była jednak znacznie głębsza, bo wyniosła 21%. W związku z tym, relacje cen trzoda-żyto i trzoda-jęczmień zawęziły się w tym okresie o 10%. Stosunek cen trzody do targowiskowych cen żyta kształtowała się 1:7,7 względem 1:8,5 rok wcześniej, a do targowiskowych cen jęczmienia - 1:6,2 w odniesieniu do 1:6,8. Na początku sezonu 2015/2016, sytuacja się nie poprawiła pomimo dalszej zniżki cen zbóż.
Zdaniem Małkowskiego i Zawadzkiej, w III kwartale 2015 r. średnia cena żyta wyniosła 58 zł/dt, a jęczmienia 70 zł/dt. Ceny te były mniejsze niż w porównywalnym czasie poprzedniego sezonu odpowiednio o 6% i 10%. Jednakże dalszy spadek cen trzody o 14% w lipcu i w sierpniu, wpłynął na ponowne zawężenie stosunku cen określających rentowność chowu. W III kwartale 2015 r. relacja cen trzody do cen żyta wyniosła 1:7,7, wobec 1:8,3 rok wcześniej. Stosunek cen trzoda-jęczmień osiągnęła z kolei poziom 1:6,4 w odniesieniu do 1:6,6.
Ceny trzody powyżej ubiegłorocznych
We wrześniu miała miejsce, mocno opóźniony w 2015 roku, sezonowa zwyżka cen trzody. Opóźnienie to wynikało z konieczności opróżnienia europejskich magazynów z mięsa objętego programem dopłat do prywatnego magazynowania wieprzowiny. W omawianym okresie cena trzody zwiększyła się do 4,65 zł/kg i była o 6% większa od ceny sierpniowej. Co prawda w obrębie roku w dalszym ciągu wykazywała obniżkę, ale była ona znacznie niższa niż w poprzednich miesiącach i wyniósł 6%.
Jak zauważają eksperci, w nadchodzących miesiącach tego roku, ceny trzody nie powinny już być niższe niż bardzo niskie ceny w roku poprzednim. W październiku cena trzody prawdopodobnie zbliży się do poziomu zeszłorocznego, a w listopadzie i w grudniu przekroczy go.
W I półroczu 2016 r. ceny trzody także mogą być większe niż w I półroczu 2015 r. Jednakże groźba choćby nieznacznej zwyżki cen zbóż po niższych tegorocznych żniwach jest na tyle poważna, że można sądzić, że i tak wąskie stosunki cen trzody do cen zbóż i pasz zawężą się lub w najlepszym wypadku pozostaną na niezmiennym poziomie. Dlatego też prognozuje się dalszy spadek pogłowia trzody w czerwcu 2016 r. Głębokość tej obniżki będzie jednak zależna od skali wzrostu cen trzody oraz cen zbóż i pasz w nadchodzących miesiącach.