Ceny trzody chlewnej
BiorÄ…c pod uwagÄ™ zmiany w porównywalnym czasie w latach 2009-2014, kiedy ceny żywca malaÅ‚y przeciÄ™tnie o 0,21 zÅ‚/kg, wynika, że aktualne zniżki sÄ… znacznie wiÄ™ksze. Niemniej jednak, ceny trzody utrzymywaÅ‚y siÄ™ na niskim poziomie także w pierwszych trzech kwartaÅ‚ach br. Dla zobrazowania ceny w I poÅ‚owie br. byÅ‚y Å›rednio o 11% mniejsze w obrÄ™bie roku. W trzecim kwartale zniżki cen w ujÄ™ciu rocznym siÄ™ jeszcze pogÅ‚Ä™biÅ‚y.
Na obserwowane trendy duży wpÅ‚yw, oprócz czynników sezonowych, ma wzrost podaży żywca na rynku wspólnotowym. Jak wynika z danych Eurostat, w okresie pierwszych siedmiu miesiÄ™cy 2015 r. wielkość ubojów wzrosÅ‚a o 4 proc., w wyniku czego na rynek trafiÅ‚o 12,8 mln t surowca. zaobserwowane w ostatnim czasie spadki cen sugerujÄ…, że stosunek popytowo-podażowy pozostaje dosyć niekorzystny.
W perspektywie kilku najbliższych miesiÄ™cy, sytuacja sporo siÄ™ nie zmieni. WskazujÄ… na to dane o pogÅ‚owiu trzody w UE. W maju-lipcu br. liczebność zwierzÄ…t na rynku wspólnotowym wzrosÅ‚a w ujÄ™ciu roku o 1,8% - 2,4 mln szt. do 138,8 mln szt.
PoÅ›ród dużych producentów trzody, najwiÄ™ksza dynamika zwyżki, ponad 6 proc. - 1,6 mln szt. w skali roku, wystÄ™powaÅ‚a w Hiszpanii. Prawie 3 proc. - 345 tys. szt. zwiÄ™kszenie pogÅ‚owia trzody odnotowano także w Holandii i Francji.
W stosunku do pozostaÅ‚ych liczÄ…cych siÄ™ producentów, w Danii odnotowano 1,5 proc. wzrost o 176 tys. szt., Niemczech stabilizacjÄ™, a w Polsce 1 proc. zniżkÄ™ - 84 tys. szt. Na skutek tych zmian najwiÄ™cej trzody znajduje siÄ™ aktualnie w Niemczech - 20%, Hiszpanii - 19%, Francji - 10%, Danii - 9%, Holandii - 9% oraz Polsce - 8%.
W ocenie KE, zwiększenie się pogłowia trzody w UE znajdzie odzwierciedlenie w zwyżce produkcji mięsa. Najnowsze prognozy wskazują, że kontyngent produkcji w 2015 r. wyniesie 23,4 mln t, a więc będzie o 2,7% większy niż przed rokiem.
W opinii analityków BGÅ» BNP Paribas, jeżeli taka prognoza KE, o znacznym wzroÅ›cie podaży miÄ™sa wieprzowego na rynku, siÄ™ zrealizuje, a popyt na miÄ™so na rynku unijnym i rynkach trzecich nie bÄ™dzie dynamicznie siÄ™ zwiÄ™kszać, ceny żywca pozostanÄ… najprawdopodobniej na niskim poziomie do koÅ„ca roku.