| Autor: redakcja6

Rynek wieprzowiny w Polsce (I-V 2014)

W okresie od stycznia do końca maja 2014 roku polski eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego wyniósł 151 tys. ton i był o 11% niższy w skali roku - podał Bank BGŻ.

Rynek wieprzowiny w Polsce (I-V 2014)

ASF a eksport wieprzowiny

Wystąpienie wirusa ASF rodziło reperkusje nie tylko dla krajów, w których stwierdzono zachorowania zwierząt. W przypadku sprzedaży do Rosji zakaz importu wieprzowiny dotyczył całej UE. W rezultacie eksport tego mięsa z UE na rynek rosyjski w okresie I-IV bieżącego roku był niższy o 80% w porównaniu do ubiegłego roku.
 
W tym samym czasie zwiększył się wprawdzie eksport do krajów azjatyckich, jednak nie zagospodarowało to całości nadwyżek mięsa. Mniejszy eksport oznacza, że wewnętrzny rynek UE staje się coraz bardziej konkurencyjny, co z kolei wywiera presję na poziom cen mięsa również w kraju.

Ceny wieprzowiny w Polsce i UE

W lipcu zarówno na rynku krajowym jak i unijnym eksperci Banku BGŻ zaobserwowali znaczną korektę cen, na co wpływ miały m.in. mniejsza niż zazwyczaj konsumpcja wieprzowiny w UE oraz brak możliwości eksportu na niektóre rynki. Warto jednak zauważyć, że spadek cen na rynku UE wyhamowuje i w drugiej połowie sierpnia spodziewamy się powrotu trendu wzrostowego na rynkach największych unijnych producentów wieprzowiny, w tym na rynku krajowym.
 
Jednak należy mieć na uwadze, że ograniczenia w handlu zagranicznym cały czas determinują poziom cen. W efekcie należy się spodziewać, że w drugiej połowie roku średnia cena skupu żywca wieprzowego w kraju będzie kształtować się na niższym poziomie niż przed rokiem.


Tagi:
źródło: