| Autor: mikolaj

Program bioasekracji. Ruszył nabór wniosków o wypłatę rekompensat hodowcom trzody chlewnej z woj. podlaskiego

Rolnicy z województwa podlaskiego, którzy nie zdecydują się na wprowadzenie w swoich gospodarstwach "Programu bioasekracji" mogą od 29 kwietnia do 29 lipca 2015 r. składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie rekompensat finansowych.

Program bioasekracji. Ruszył nabór wniosków o wypłatę rekompensat hodowcom trzody chlewnej z woj. podlaskiego
  1. zapewnienie aby:
    1. osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach;
    2. do budynków, w których są utrzymywane świnie, nie wchodziły osoby postronne;
    3. osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

Kary dla rolników, którzy nie dostosują  gospodarstw do wymagań Programu Bioasekuracji

Rolnicy z wymienionych wyżej terenów, którzy utrzymują trzodę chlewną i do 29 maja 2015 r. nie dostosują  swoich gospodarstw do omówionych powyżej wymagań bioasekuracji, i nie złożą w tym terminie do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenia, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w "Programie bioasekuracji", narażą się na kłopoty. Przede wszystkim powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w takim gospodarstwie i stwierdzeniu, że nie jest ono dostosowane do wymagań programu, wyda decyzję nakazującą zabicie lub poddanie ubojowi znajdujących się tam świń. Wprowadzi również zakaz sprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych (sus scrofa) do 31 grudnia 2018 r., czyli przez okres obowiązywania programu.Rolnik starci również finansowo, ponieważ będzie mu przysługiwało jednie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta od powiatowego lekarza weterynarii. Nie otrzyma natomiast rekompensaty finansowej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.



Tagi:
źródło: