Z końcem marca bieżącego roku pogłowie trzody chlewnej liczyło 10,9 mln sztuk i było o 4,8% niższe niż przed rokiem. Największe spadki odnotowano w obrębie pogłowia loch prośnych, ze względu na przepisy w zakresie dobrostanu tych zwierząt, których ostateczny termin wdrożenia w Unii Europejskiej upłynął 1 stycznia 2013 roku.
Spadek krajowego pogłowia pozostałych grup trzody chlewnej był łagodzony przez rosnący import żywca wieprzowego, który w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniósł prawie 1 mln sztuk, czyli o 47% więcej niż rok wcześniej, zwłaszcza prosiąt i warchlaków – ponad 0,7 mln sztuk, o 29% więcej, a tuczników – 0,2 mln sztuk, o 87% więcej.
Ze względu na notowane w marcu znaczne spadki liczebności loch prośnych oraz niekorzystne dla producentów żywca wieprzowego relacje cen, analitycy prognozują dalsze zmniejszenie pogłowia trzody chlewnej z krajowego chowu. Niemniej jednak, spadek liczebności będzie łagodzony importem żywca wieprzowego. W związku z tym w końcu listopada 2013 roku może być o około 6% mniej trzody w Polsce niż przed rokiem.
W grudniu 2012 roku w Polsce pogłowie trzody chlewnej było o prawie 15% niższe, natomiast w marcu 2013 roku – o 5% mniejsze. Pomimo tego w okresie od stycznia do maja 2013 roku skup żywca wieprzowego wyniósł 458 tys. ton, czyli był o 1% wyższy niż w tym samym czasie roku poprzedniego.
Chociaż w analizowanym czasie nastąpiło zwiększenie importu świń, aktualny stan i struktura pogłowia trzody chlewnej wskazują, iż produkcja żywca wieprzowego w całym 2013 roku będzie znacznie niższa niż w roku poprzednim.
Z danych IERiGŻ wynika, że produkcja żywca w drugiej połowie bieżącego roku może być o około 10% niższa niż w tym samym okresie 2012 roku i wyniesie najprawdopodobniej 950 tys. ton.
Spadek pogłowia świń notowano nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Było to wynikiem zmniejszenia opłacalności chowu i wdrożenia wspomnianych wcześniej przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Według Komisji Europejskiej w grudniu 2012 roku liczba świń ogółem spadła w UE o 1,7% wobec roku poprzedniego. Pogłowie tuczników zmalało o 1%, warchlaków o 2,5%, prosiąt o 1,3%, a loch prośnych o 3,4%.
Jak wymieniają eksperci Agencji Rynku Rolnego wśród największych producentów unijnych trzody chlewnej, najbardziej znaczące spadki odnotowano w Polsce (o 14,7%) i we Włoszech (o 7,4%). Kolejne miejsca zajęły: Hiszpania (spadek o 1,5%), Francja (spadek o 1,4%) i Dania (spadek o 0,3%).