Najbardziej produktywnymi regionami były obwody: biełgorodzki z produkcją na poziomie 170 tys. ton, a także kurski (45 tys. ton), tambowski (35 tys. ton), rostowski (29 tys. ton), lipiecki (27 tys. ton) i Republika Tatarstanu (27 tys. ton).
W analizowanym okresie zauważona została poprawa produktywności sektora trzody chlewnej w odniesieniu do przyrostó dziennych, które wzrosły o 8% do 525 g, a liczba prosiąt na 100 macior zwiększyła się o 1% i wyniosła 631 sztuk.
Niemniej jednak, w kilku częściach kraju wytwórstwo wieprzowiny uległo obniżeniu m.in. w obwodzie samarskim, moskiewskim, woroneskim i Kraju Permskim. Ponadto krajowa produkcja została osłabiona przez epidemie afrykańskiego pomoru świń i pryszczycy.
Według Krajowego Związku Producentów Mięsa, średnie ceny wieprzowiny w Rosji ukształtowały się na poziomie o 3 zł/kg wyższym w kwietniu wobec stycznia 2014 roku i wyniosły w czwartym miesiącu 152 RUB/kg (13 zł/kg) wobec 14 RUB/kg (10 zł/kg) na początku roku.
Jak podaje rosyjski urząd statystyczny, w pierwszym tygodniu maja bieżącego roku ceny zwyżkowały o 2,2% do 230,77 RUB/kg, czyli około 20 zł/kg. W związku z tym grupy konsumenckie wystosowały wniosek o sprawdzenie przyczyn tak gwałtownego wzrostu cen wieprzowiny na terenie tego kraju. Dochodzenie wykazało, że na rynku rosyjskim nie miała miejsca zmowa cenowa, a główna przyczyna tkwi w licznych zakazach importu wieprzowiny wprowadzonych przez rosyjskie służby weterynaryjne zwłaszcza w stosunku do produktów z Unii Europejskiej.
Jak podała FAMMU/FAPA, w pierwszym kwartale tego roku rosyjski import wieprzowiny obniżył się w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku aż o 27%.