| Autor: redakcja1

Tłumy w Szepietowie - Podlaski Dzień Kukurydzy

Bogata kolekcja mieszańców kukurydzy, 135 odmian z ponad 20 firm, nowoczesne maszyny, pokazy zbioru kukurydzy, wykłady i liczne konkursy sprawiły, że 13 września 2015 r. pola doświadczalne w Szepietowie odwiedziły tłumy. Odbył się czternasty Podlaski Dzień Kukurydzy. To największe wydarzenie w województwie podlaskim skierowane do plantatorów i miłośników kukurydzy. Imprezę zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy.

Tłumy w Szepietowie - Podlaski Dzień Kukurydzy



Podlaski Dzień Kukurydzy

Kukurydza to popularna i ważna roślina w podlaskich gospodarstwach, jej uprawa gwarantuje uzyskanie wartościowej paszy i wysokich wyników w produkcji mleka. Wrześniowe spotkania przy poletkach kukurydzy pomagają rolnikom w jej uprawie, produkcji i wykorzystaniu. Jak zwykle, dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele atrakcji i niezbędnych informacji nt. nowoczesnej technologii produkcji kukurydzy.
 
Bogactwo odmian i ciekawe doświadczenia

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowano 135 odmian o różnej wczesności, z 23 firm. Producenci kukurydzy kiszonkowej i ziarnowej mieli okazję spotkać się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy uzyskali odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy. Mogli zamówić wybrane materiały, maszyny, czy ziarno siewne. Była okazja sprawdzić, które odmiany sprawdziły się w trudnych warunkach pogodowych. Ponadto wszyscy zainteresowani mogli porównać działania kilkunastu herbicydów zastosowanych w kukurydzy.

Tegoroczną nowością na polach doświadczalnych był monitoring nalotów motyli omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika w uprawie kukurydzy. Żerowanie gąsienic omacnicy powoduje odłamywanie i zwisanie wiech, gorszego wykształceniu kolb, pękania i łamania się liści oraz łodyg. Identyfikacja szkodnika wymaga starannych obserwacji, bądź prowadzenia odłowu. Po raz pierwszy na szepietowskich poletkach przeprowadzono monitoring szkodnika za pomocą pułapki świetlnej.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: