Wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Posiedzenie Rady Programowej, rozpoczęło koordynację prac związanych z organizacją Krajowych Dni Pola w Minikowie (KDP 2021) już nie tylko na szczeblu wojewódzkim lecz ogólnopolskim.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pani Anna Gembicka podkreśliła, że KDP są swoistym „świętem pola” w Polsce, będącym wydarzeniem ogólnokrajowym. Założeniem ministerstwa jest, aby stało się ono cyklicznym wydarzeniem, którego do tej pory nie było. Podziękowała Ośrodkowi w Minikowie za podjęcie inicjatywy zorganizowani KDP. Pani Wiceminister podkreśliła, że KDP Minikowo 2020, mimo problemów z pandemią, były wielkim sukcesem. Jednocześnie wskazała, że w kolejnej edycji KDP udział wezmą także państwowe instytuty badawcze (PIB) nadzorowane przez MRiRW. Według Pani Wiceminister, KDP 2021 będą wydarzeniem, podczas którego rolnicy będą mogli zapoznać się z różnymi innowacyjnymi rozwiązaniami nie tylko z zakresu rolnictwa, ale także i z innych dziedzin. Skierowała prośbę do PIB o praktyczne zaangażowanie się w organizację imprezy, gdyż wg ministerstwa jest ona okazją do zwiększenia roli instytutów w wymianie wiedzy i innowacji w rolnictwie. Oprócz prezentacji możliwości badawczych, ważną rolę spełniają prezentacje praktyczne pokazujące potencjał wdrożeniowy i szkoleniowy instytutów. Pani wiceminister Gembicka zadeklarowała pełne wsparcie resortu dla prac związanych z wydarzeniem.
Instytuty badawcze
Mając na uwadze założenia systemu AKIS, Krajowe Dni Pola dają instytutom badawczym możliwość zwiększenia swojej roli w wymianie wiedzy i innowacji w rolnictwie. Dlatego też przedstawiciele PIB zaprezentowali swoje oferty dotyczące wydarzenia głównego w Minikowie oraz imprez lokalnych. Oprócz organizacji stoisk, gdzie będzie prezentowana bogata oferta instytutów, włączą się one w zakładanie i prowadzenie demonstracji pokazujących praktyczne efekty prac i projektów badawczych. Naukowcy zamierzają zaprezentować rolnikom innowacyjne rozwiązania dotyczące ochrony roślin, nawożenia, technologii uprawy, rolnictwa precyzyjnego, działań zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Przedstawione zostaną także wyniki badań innych instytucji naukowych działających na rzecz rolnictwa. Rezultaty, wdrożenia, pomysły, doradztwo mają także być prezentowane podczas planowanych konferencji organizowanych w ramach KDP 2021.
Stan prac przedstawił Komisarz KDP
Komisarz Krajowych Dni Pola 2021 w Minikowie – Dawid Skotnicki, przedstawił aktualny stan prac organizacyjnych, który jest bardzo zaawansowany. Na polach w Minikowie utworzono poletka pokazowe i doświadczalne, na których posiano już rośliny ozime. Jak wskazał Komisarz KDP, kolekcja odmian w edycji 2021 jest o wiele większa niż edycji 2020. Na przykład będzie można obejrzeć ponad 70 odmian rzepaku, czy też ponad 80 odmian pszenicy ozimej, a z roślin jarych – 120 odmian kukurydzy. W ostatnim przypadku zawiązana została współpraca z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu (PZPK). KDP są wspierane przez różne firmy, instytucje i organizacje, których lista jest bardzo długa, a z wieloma jeszcze trwają rozmowy.
Krajowe Dni Pola wydarzeniem cyklicznym, ważnym dla rolników
Najważniejszym argumentem za organizacją Krajowych Dni Pola jest to, że rolnicy mogą w jednym miejscu zobaczyć niemal pełną ofertę odmianową firm nasiennych. Tym samym mają dostęp do najbardziej efektywnych innowacji, jakimi są nowości odmianowe poszczególnych gatunków roślin uprawnych.
Organizatorzy zakładają, że Krajowe Dni Pola staną się corocznym, najważniejszym „świętem pola” w Polsce, organizowanym przez kolejne ośrodki doradztwa rolniczego. Będą brały w nim udział zarówno jednostki naukowe, organizacje branżowe rolników, jak i instytucje z otoczenia rolnictwa.
Imprezy towarzyszące KDP w całym kraju
Warto podkreślić, że Krajowe Dni Pola to doskonały przykład rozwijania w praktyce systemu wiedzy i innowacji w rolnictwie, czyli systemu AKIS (ang. Agriculture Knowledge Information Systems, pol. Systemy Informacji o Wiedzy Rolniczej). Kwintesencją koncepcji KDP jest bowiem współpraca doradztwa ze światem nauki i biznesu, aby przekazywać wiedzę i przybliżać innowacyjne rozwiązania rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich, w tym – co bardzo ważne – uczniom szkół rolniczych.
Zainteresowani będą mogli skorzystać z licznych imprez towarzyszących czy partnerskich, organizowanych na terenie całego kraju. Będą to m.in. regionalne dni pola realizowane przez ośrodki doradztwa rolniczego.