System ważenia Fliegl FWS 2014
Fliegl Agrartechnik GmbH, Mühldorf, Niemcy
hala 4, stoisko B34
oraz
LAND-DATA Eurosoft, Pfarrkirchen, Deutschland
Hall 13, Stand D24
oraz
Müller-Elektronik GmbH & Co. KG, Salzkotten, Deutschland
Hall 17, Stand B19
Istotnym warunkiem dla oceny plonu względnie kontroli nawożenia obornikiem stałym lub nawozami mineralnymi jest aktualne i odpowiednio dokładne ważenie materiału, integralnie włączone do danego procesu. Główną zaletą opartego na bazie ISOBUS systemu ważenia FWS 2014 jest możliwość uzyskania jego legalizacji. System ten funkcjonuje ze wszystkimi wyposażonymi w interfels Task-Controller wyświetlaczami ISOBUS, co pozwala na przekazywanie danych do systemów „Farm Management Information“ (FMIS). Podstawę do bezpiecznych pod względem prawnym rozliczeń stanowią tu pamięć „Alibi“, pozwalająca na odszukanie wszelkich danych oraz ich szyfrowany przekaz. Uniwersalna kompatybilność, prowadzenie dokumentacji danych, nowe funkcje (jak ustalanie stopnia nawożenia), odciążenie operatora czy też wyeliminowanie błędów rejestracji to dalsze zalety tego systemu.
IsoMatch InDemo
Kverneland Group Niemcy GmbH, Soest, Niemcy
hala 5, stoisko D38
oraz
Symulator IsoMatch
Kverneland Group Niemcy GmbH, Soest, Niemcy
hala 5, stoisko D38
Potencjał maszyn rolniczych często nie jest w pełni wykorzystywany bowiem zaniedbywany bywa odpowiedni prowadzony poza pracą w polu trening posługiwania się ich kompleksowymi funkcjami. Symulatory IsoMatch InDemo i IsoMatch oferują alternatywne koncepcje dydaktyczne z praktycznym wykorzystaniem techniki symulacyjnej. Symulator IsoMatch InDemo po podłączeniu do ciągnika wtyczki ISOBUS umożliwia zarówno trening jak i demonstrację na terminalu ISOBUS pracy maszyny zawieszanej i to bez konieczności obecności prawdziwej maszyny. Symulator IsoMatch pozwala na przeniesienie funkcji ISOBUS – bez żadnych dodatkowych urządzeń – na własny domowy komputer i trenowanie procesów roboczych z użyciem danych GPS własnego pola. Obydwa warianty, zarówno trening użytkownika jak i demonstracja pracy, zwiększają przejrzystość, przynoszą oszczędność czasu i są łatwe w obsłudze.
NUTRI-STAT – „Lab on Chip“
MMM tech support GmbH & Co. KG, Berlin, Niemcy
hala 21, stoisko E03
oraz
Optifert Nutrient Sensor
Pessl Instruments GmbH, Weiz, Austria
hala 17, stoisko A25a
Ustalanie dawek nawozu odbywa się najczęściej na podstawie analizy próbek ziemi. Przy tym próbki należy wysyłać do laboratorium, w którym oznaczane są składniki pokarmowe gleby, co nie tylko zabiera dużo czasu ale jest też kosztowne. Przedstawione ręczne przyrządy pomiarowe umożliwiają szybkie oznaczanie składników pokarmowych (N, P, K) bezpośrednio na polu („lab on chip“). Należy w tym celu sporządzić wodnisty roztwór z próbek gleby albo też z ekstraktów roślinnych i poddać go prowadzonej przy pomocy specjalnych czujników analizie w przyrządzie. Dzięki nieznacznym kosztom i natychmiastowej dostępności wyników można znacznie zwiększyć ilość przeprowadzanych analiz. Prowadzi to do poprawy odpowiedniej do potrzeb dokładności nawożenia w rolnictwie i ogrodnictwie.